ZONGULDAK’TA GEZİLECEK YERLER
ZONGULDAK’TA GEZİLECEK YERLER

ZONGULDAK’TA GEZİLECEK YERLER

                                                               ZONGULDAK'TA GEZİLECEK YERLER

                Karadeniz'in güzel güzelliklerine sahip olan kentlerinden birisi de Zonguldak'tır. Doğal güzellikleri ve tarihi mirası görülmeye değer bir dağınık. Batı Karadeniz'de yer alan Zonguldak, gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir. Zonguldak, ziyaretçilerini asla yüz üstü bırakmayacak, temaşa zevklerini geliştirmeden çıkmasına izin vermeyecektir.

Halil Paşa Konağı

                Bu konak, II.Abdülhamid'in sancak beyi olan Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eserin sergilendiği bu konakta ayrıca üç bini aşkın arkeolojik eser ve buluntunun yer bulduğu Karadeniz Ereğli Müzesi de yerinizi gösteriyor. Üç katlı olan bu konak 19'uncu yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Bir dönem ortaokul ve lise olarak hizmet veren bu konak günümüzde Kültür Bakanlığı tarafından alınıp geniş bir geri yükleme işlemine tabii tutulduktan sonra Ereğli Müzesi Müdürlüğü'nün yeni merkezi olmuştur. Orhanlar Mahallesi, Yalı Caddesi üzerinde yer çaydır.

Köprülü Camii

                Zonguldak Çarşısı'nda bulunan bu camii 1661 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kiremitlerden oluşan kubbesi ve kare biçiminde ile dikkat çekmektedir.

Gökgöl Mağarası

                Erçek içinde bulunan mağara, gizemli atmosferi ve sarkıtlarıyla dikkatleri üzerine çekmesinin yanı sıra Zonguldak'ın uzun ikinci mağarası olma özelliğini taşımaktadır. 3350 metre uzunluğunda olan bu mağaranın sadece 750 metrelik bir kısmı ziyarete açılmıştır.

Cehennem Ağzı Mağaraları

                Mitolojide Hades'in ölüler ülkesi olarak karşımıza Cehennem Ağzı Mağarası, Herkül'ün altın postu bulmak için girdiği ve başarılı olduğu yer olarak da bilinir.

Filyos Antik Kenti

                Filyos Antik Kenti, Filyos Nehri'nde kurulmuştur. 3000 yıllık geçmişe sahip olan bu antik kent 2003 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha çok çekmeye başladı. Deniz manzarasının süslemiş olduğu Filyos Antik Kenti'ne Zonguldak gezi rehberinizde sizi ziyaret etmenizi sağlayacaktır.

Kızılcapınar Baraj Gölü

                Kızlar çayı bölgesinde oluşturulmuş olan bu gölde güzellikler görmeye, orada zaman geçirmeye değer niteliktedir.