YOZGAT’TA GEZİLECEK YERLER
YOZGAT’TA GEZİLECEK YERLER

YOZGAT’TA GEZİLECEK YERLER

                                                               YOZGAT’TA GEZİLECEK YERLER

                Malazgirt Savaşı’ndan itibaren şehirde kalıcı bir biçimde Türk yerleşimini ve özellikle Bozok Yaylası’nda büyük büyük kervanlar halinde yerleşimleri görmekteyiz. Bunun dışında Yozgat, tarihi ve kültürü ile Anadolu kentleri arasında sivrilmektedir. Birçok çağ ve döneme ait yapılarıyla, buluntularıyla gezi meraklısı kaşiflerin yahut turistlerin yoğun ilgisine maruz kalmaktadır. Yozgat’ta nereleri gezeceğinizi bilmiyorsanız eğer, gelin beraber göz atalım.

Akdağmadeni Ormanları

                Akdağmadeni ilçesinin geniş bir alanını kapsayan ormanlar, şehrin doğal güzelliklerinin büyük bir kısmını bünyesinde barındırmaktadır. Kış aylarını sessiz sedasız geçirse de özellikle bahar ve yaz aylarında kayda değer bir hareketlilik yaşanmaktadır. Tabi ki sadece doğasıyla değil, havasıyla, suyuyla ve yaban hayatıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Çam ve meşe ağaçları başta olmak üzere birçok ağaca ev sahipliği yapan Akdağmadeni Ormanları’nın ön plana çıkan özelliği İç Anadolu Bölgesi’nin tek blok ormanı olmasıdır. Yöre halkının da önemli geçim kaynaklarından birisidir.

Behramşah Kalesi

                Çok fazla tanıtımı yapılmadığı için ziyaretçi potansiyeli az olan Behramşah Kalesi, Yozgat’ın en önemli tarihi değerleri arasındadır. Yüksek bir tepe üzerinde inşa edilen bu kalenin yapı malzemeleri moloz taş ve kesme taştır. Gıyaseddin Keykavus’un emirlerinden Behramşah-ı Candar tarafından inşa edilmiştir. Kalenin büyük bir bölümü tahrip olmadan sağlam bir şekilde günümüze ulaşsa da tanıtımı çok fazla yapılmadığı ve maalesef es geçildiği için yerli ya da yabancı turistlerin ilgisinden yoksun durumdadır.

Yozgat Müzesi

                1975 yılında korunması gereken eserler listesine alınan Nizamoğlu Konağı 1871 yılında inşa edilmiştir. Daha sonrasında kamulaştırılıp geniş çaplı bir restorasyon sürecine alınan Nizamoğlu Konağı 1985 yılında müze olarak resmi hizmete girmiştir. Şehir merkezinde yer almaktadır. 2800’den fazla arkeolojik ve etnografik eserin yer aldığı müzede ayrıca mutfak eşyaları, kilimler, el yazmaları, ahşaplar, silahlar ve halı dokuma koleksiyonları da sergilenmektedir.

Yozgat Saat Kulesi

                1908 tarihinde inşa edilen Saat Kulesi, altı bölümden oluşmaktadır. Her bölüm birbirinden ayrılır ve her cephede bir tane pencere yer almaktadır. Tevfikzade Ahmet Bey tarafından Yozgat merkezde yaptırılmıştır.