TUNCELİ’DE GEZİLECEK YERLER
TUNCELİ’DE GEZİLECEK YERLER

TUNCELİ’DE GEZİLECEK YERLER

                                                                               TUNCELİ’DE GEZİLECEK YERLER

                Kalkolitik Çağlarda yerleşimin başladığını gözlemlediğimiz Tunceli, Doğu Anadolu’nun bağrında misafirlerin ilgisini çekmeyi başaran ve daha fazlasını bekleyen nadide bir şehrimizdir. Fotoğrafçılar, keşif ve tarih meraklıları için biçilmiş kaftan olan Tunceli, gezi rotalarınız arasında mutlaka kendisine yer bulacaktır.

Sivdin Köprüsü

                Sivdin Köprüsü, yapım tarihi ve kim tarafından yapıldığı hangi medeniyetler tarafından kullanıldığı net olarak bilinmese de bu işin uzmanları tarafından 12 veya 13’üncü yüzyıllara tarihlendirilmiştir. Çemişgezek ilçesinde yer alan bu köprü Karar Deresi üzerinde bulunmaktadır.

Göktepe Höyüğü

                Tunceli’nin Mazgir ilçesinde bulunan Göktepe Höyüğü, onunla aynı ismi taşıyan köyde yer almaktadır. Kapsamlı bir inceleme yapılmadığı için hakkında net bilgi sahibi olmadığımız bu höyük, araştırmacıların radarına girmek istiyor!

Uzun Hasan Türbesi

                Çemişgezek ilçesinde yer alan Uzun Hasan Türbesi, ilçenin girişinde bir kayanın üzerinde yer alır. Ulaşımı kolay sağlanan bu türbe stabilize bir yola sahiptir. Her ne kadar türbede yatan kişinin Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan olduğu iddia edilse de bu gerçek değildir ve burada yatan kişi çok farklıdır. Bu türbenin iki kişiye ait olduğunu kitabesindeki bilgiye bakarak ulaşabiliriz. Sekizgen bir mimariye sahip olan bu türbenin yapılış aşamasında kesme taş kullanılmıştır.

Ferruh Şad Bey Türbesi

                Bölgenin mistik mekanları arasında yer alan Ferruh Şad Bey Türbesi, Çemişgezek ilçesinde bina edilmiştir. Kitabede yer verilen bilye göre 1550-1551 yılları arasında inşa edilen bu türbede Ferruh Şad Bey’in kabri yer almaktadır. Selçuklu türbe mimarisi geleneğiyle bire bir uyuşma göstermektedir.

Mazgirt Kalesi

                Tunceli’de tarihi yapılardan birisi olan Mazgir Kalesi’nin tarihi bölgenin eski ev sahipleri olan Urartulara kadar uzanmaktadır. Mazgirt ilçesinde inşa edilmiş olan bu kale, kaynaklara ve kalenin içinde göze çarpan Urartu kitabesinin anlatımından hareketle Urartu Kralı II.Russas zamanında yapılmıştır diyebiliriz. Yapım aşamasında kayalardan ve moloz taşlardan yararlanıldığı ilk bakışta fark edilen kalenin girişi bir mağaradan oluşmaktadır ve girişe düz bir merdivenle çıkılmaktadır. Kalenin içinde gezmeye karar verirseniz eğer geç devirlere ait yel değirmeninin kalıntılarını görmeniz mümkündür.