TOKAT’TA GEZİLECEK YERLER
TOKAT’TA GEZİLECEK YERLER

TOKAT’TA GEZİLECEK YERLER

                                                                               TOKAT’TA GEZİLECEK YERLER

                Orta Karadeniz’in en güzel şehirlerinden birisi olan Tokat, gerek tarihi yapılarıyla, gerek eşsiz tabiatıyla ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir. Tokat, aynı zamanda farklı kültürlerin buluştuğu bir nokta olarak da göze çarpmaktadır. Tokat’ta nereleri gezeceğim diyorsanız eğer, yazının devamında size güzel bir başlangıç haritası sunacağım. Şimdiden bol keyifli gezmeler!

Tokat Mevlevihanesi

                İl merkezinde yer alan Mevlevihane, 17’nci yüzyılda Sülün Muslu Paşa tarafından bina edilmiştir. Mimari açıdan oldukça gösterişli bir yapıya sahip, 3000 metrekarelik bir alana hakim olan bu tarihi yapı Bey Sokağı’nda yer almaktadır. Dünyaca tanınan gezginimiz Evliya Çelebi de Seyahatname adlı eserinde buradan bahsetmektedir. Günümüzde restore edilip müzeye çevrilen Tokat Mevlevihanesi, kendisine ve çevre illere ait halı ve kilimler, el yazması Kur’an’lar, Yağıbasan Medresesi kazısından çıkartılan kalıntılar ve daha nice tarihi bulguyu içerisinde barındırmaktadır.

Niksar Kalesi

                Niksar ilçesinde bulunan bu kale geçmişten günümüze sağlam bir şekilde gelen nadir yapılardan birisidir. Maduru ve Çanakçı derelerinin arasında bulunan bir tepe üzerinde inşa edilen bu kalenin ne zaman inşa edildiğine dair bilgi bulunmamaktadır. Bizans, Selçuklu ve Danışmentliler tarafından kullanılan bu kale meydana gelen depremler ve savaşlar dolayısıyla tahrip olsa da Bizans ve Türk dönemlerinde sık sık onarımlardan faydalanmıştır. Tarihin her döneminden izleri bizlere göstermektedir.

Zile Kalesi

                Zile Kalesi, sahip olduğu kitabelerden bize kendi tarihi ile alakalı birçok bilgi vermektedir. Zile Ovası’na hakim bir manzaraya sahip olan kalenin milattan sonra birinci yüzyılda inşa edildiği düşünülür. 1336 yılında bölgeye hakim olan Eretna Devlet’i hükümdarı Alaeddin Bey tarafından onarımı yapılmış ve bazı yeni bölümler eklenmiştir. Aynı zamanda bu yapı Roma tarihinin görkemli hükümdarı Caesar’in ‘’Veni vidi vici’’ (geldim, gördüm, yendim) sözlerini sarf ettiği yerdir. Günümüze çok sağlam bir şekilde gelen tarihi yapılardan birisi olan Zile Kalesi’nin inşasında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. Duvarları yuvarlak burçlarla güçlendirilen bu kale Roma ve Doğu Roma (Bizans) imparatorluklarına dair birçok tarihi buluntuyu içerisinde barındırmaktadır. Tokat seyahatinizde mutlaka uğramalısınız!