Sovtaj Nedir?

Sovtaj Nedir?

Araçların herhangi bir sorun yaşamaları durumunda sigorta hizmetleri devreye girebilmektedir. Sigorta faaliyetlerinin temel amacı poliçelerinde gösterilen güvenceler doğrultusunda araçları koruma altına almak olacaktır. Sigorta faaliyetleri ve sundukları teminatlara dayalı olarak bilgi sahibi olan kişilerin gündelik yaşantılarında sovtaj terimine de denk gelebilmeleri mümkündür. Kasko sigortası doğrultusunda öne çıkan bu terim araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir husustur.

Motorlu araçların yatırım amacıyla kullanılması bazı riskleri beraberinde getirebilmektedir. Bu riskleri en aza indirgemek adına da sigorta firmaları gereken desteği vermektedir. Araçların hasar almaları ve maddi sorunlar yaratmaları noktasında da firmalar etkin bir yerde bulunmaktadır. Her zaman farklı terimleri de araç sahiplerine sunmaktadır.

Sovtaj Tanımı

Araç sahiplerinin sovtaj terimine uzak kaldıkları bilinmektedir. Bu terim genel olarak hasar alan tüm araçların hasar gören ya da görmeyen kısımlarının araç sahibinin onayı alınarak satılması manasına gelmektedir. Buradan elde edilecek olan gelirler de sigorta şirketi tarafından araç sahiplerine ödenmektedir. Kasko teminatı ile beraber araçların hasar alması durumunda teminatlara uygun olması halinde araç sahibine belli bir meblağ ödenmektedir. Aracın kullanılamayacak haline gelmesiyle beraber araç sahibine rayiç bedeli ödenecek ancak araç sigorta şirketinin olacaktır. Bu anlamda da sovtaj işlemleri de devreye girecek ve ödenecek olan tutarlarda zararın en az seviyeye indirgenmesi evresinde de sigorta şirketleri bu yönde bir çalışmaya da imza atacaklardır.

Sovtaj Bedeli Nasıl Belirlenir?

Aracın kaza sonrasında var olan haklarının sigorta şirketlerine verilmesi durumunda da araç sahiplerinin ne kadarlık bir gelir elde edildiğine dair hesaplama yaptıkları bilinmektedir. Bu hesaplamalar uzmanlar tarafından yapılmakta ve sigorta şirketleri tarafından da ihaleyle belirlenmektedir. Sigorta şirketleri bünyesinde çalışmalarını yürüten eksperler tarafından gerekli hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Ancak sovtaj talebinde bulunmayan araç sahiplerine verilecek olan tazminatlarda bu bedel düşülecektir. Sigorta şirketlerinin rayiç bedeli ödemeleri hainde de araç sahipleri hasarlı araçlarda herhangi bir hak talep edemeyecektir. Bu noktada da sovtaj bedelinden elde edilecek olan gelirin tüm hakları sigorta şirketlerine ait bir şekilde ortaya belli durumlar çıkacaktır.