SİVAS’TA GEZİLECEK YERLER
SİVAS’TA GEZİLECEK YERLER

SİVAS’TA GEZİLECEK YERLER

                                                               SİVAS’TA GEZİLECEK YERLER

                Roma döneminde Sebasteia adıyla anılan Sivas, Anadolu’nun göbeğinde yer almaktadır. Birbirinden güzel tarihi ve kültürel eserleri bünyesinde barındıran kentin Roma İmparatorluğu’nun bölgede hüküm sürdüğü dönemde inşa edildiği bilinmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini cezbedecek birçok yapıyı bünyesinde barındıran Sivas, heyecanla misafirlerini bekliyor.

Sivas 4 Eylül Kongre Binası

                Milli Mücadele’nin hayata geçebilmesi için düzenlenen Sivas Kongresi’nin düzenlendiği bu bina günümüzde müze olarak misafirlerinin ziyaretine açık durumdadır. Binada o dönemlere ait silah ve giysilerin sergilendiği bir bölüm bulunmaktadır.

Sivas Çifte Minareli Medrese

                İl merkezinde bulunan Sivas Çifte Minareli Medrese Anadolu Selçuklu Devleti’nin en önemi ve en estetik mimari eserlerinden bir tanesidir.  Yapının en görkemli bölümü ise çifte minareli taç kapısı ve kapının üzerindeki süslemelerdir. Yontma taştan yapılan medresenin minareleri 26 metre uzunluğundadır. Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında inşa ettirilmiştir. Günümüzde sadece iki minaresi ayakta kalan medreseyi Sivas’a uğradığınız zaman mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şifaiye Medresesi

                İlk dönemlerinde hem tıp eğitimi verilen hem de bir hastane olarak hizmete sunulan Şifaiye Medresesi, 1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’nin hükümdarlarından I. İzzettin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Zengin işlemeler ve Selçuklu motiflerinin bezediği medrese taç kapısı üzerindeki figürleriyle ziyaretçilerine müthiş bir temaşa zevki sunmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti’nde tıp okullarının en eskisi ve en büyükleri arasında yer alması da Şifaiye Medresesi’nin bir diğer özelliğidir.

Divriği Ulu Camii

                Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği’nin lideri olan Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan tarafından 1228 yılında bina ettirilmiştir. Yanı başında bulunan darüşşifa da ona ait eserlerden birisidir. Yine Divriği Ulu Camii’nin bulunduğu kasaba da Selçuklu dönemine ait birçok eser yer almaktadır. Geometrik stillerin ve bitkisel süslemelerin güzelliğine güzellik kattığı caminin eşi benzeri bulunmamaktadır. Dört kapılı yapının isimleri ise Kuzey Taç Kapısı, Şifahane Taç Kapısı, Şah Mahfili Taç Kapısı ve Batı Cami Taç Kapısıdır. Mühendislik mimarı olarak göze çarpan Divriği Ulu Camii, Sivas gezi rotanızda mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir.