Samsung Ekran Paneli Üretmeye Başladı

Samsung Ekran Paneli Üretmeye Başladı

 

Teknolojinin önde gelen firmalarından olan samsung; farklı kulvarlarda etkisini göstermeye devam ediyor. Teknolojinin çoğu alanında varlık gösteren Güney Koreli firma; imalat hususunda da elini taşın altına koyuyor. Şirketin son olarak yeni başladığı akıllı telefonlar için çip, ekran paneli ve farklı materyallere dayalı üretim işleyişini farklı bir boyuta taşıdığı ve daha kapsamlı bir halde bulundurduğu da ifade ediliyor. Bunun için yapılan son hamlenin Hindistan odaklı olarak gerçekleşeceği de gelen haberler arasında bulunuyor. Sadece akıllı telefonlar için ekran paneli üretmek amacıyla fabrika açacağını ve Hindistan merkezli olarak bu üretim sürecini sürdüreceğine dair planlarının olduğu da ifade ediliyor.

Pandemi nedeniyle bu yöndeki planlamaların sekteye uğradığı ve gecikme yaşandığı da ifade ediliyor. Bundan ötürü de pandemiden kaynaklı iş gücüne yetişemeyen Samsung; Güney Kore’den yeni çalışanlar getirmenin hesaplarını yapıyor. Bu konuda da başarılı sonuçlara ulaşmaktan geri durmayan Samsung; Hindistan’ın Noida kentinde var olan fabrikasını üretime açarak; ilk ekran panellerini imal etmeye de başladı.

Dünya genelinde dikkat çeken bu gelişme doğrultusunda Samsung firmasının akıllı telefon piyasına ne kadar önem verdiği görülebiliyor. Hindistan’ın Noida kentinde açılan fabrikasında sadece akıllı telefon modellerinin ekran panellerine odaklı bir üretim işlemlerinin gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Aynı zamanda da 2021 yılının sonuna kadar üretimlerin artacağı ve hem monitör hem de BT ürünlerini kapsayan ekran panellerinde de aynı yolun izleneceği ifade ediliyor. yıl sonuna kadar şirket bünyesinde var olan fabrikada 1300 personelin çalışacağı da gelen haberler arasında yer alan bir husus oluyor.

Samsung şirketinin ekran panellerinin üretimi %70 oranında Güney Kore’deki fabrikalardan gerçekleştirildiği biliniyor. Ancak şirketin yeni hamleler yaparak; Çin ve Hindistan’da da bu yönde fabrikalar açmak adına devlet teşviki aldığı ifade ediliyor. toplamda 653 milyon dolar yatırımı bu ülkelere kaydırarak; ekran paneli fabrikalarına bu bütçeyi ayırdığı ifade ediliyor. Bu yatırımın genel politikaların değişeceği yönünde bir gelişmenin yaşanacağına dair ihtimallerin söz konusu olduğu da söyleniyor. Samsung şirketinin gelecek günlerdeki planlamalarının yol haritasında değişikliğe gidecek yönde olacağı ifade ediliyor.