RİZE’DE GEZİLECEK YERLER
RİZE’DE GEZİLECEK YERLER

RİZE’DE GEZİLECEK YERLER

                                                                               RİZE’DE GEZİLECEK YERLER

                Karadeniz’in doğusunda yer alan güzide şehrimiz Rize, bölgenin en önemli ve en gelişmiş turizm bölgelerinden bir tanesidir. Bahar ve yaz aylarının doğasına kattığı coşku ile birlikte Rize’ye akın eden insanların sayısı on binleri bulmaktadır. Siz de seyahat rotanıza Rize’yi dahil etmek istiyor fakat nereleri gezeceğim diye kara kara düşünüyorsanız birkaç tanesini yazının devamında size aktaracağım. Hadi gezmeye başlayalım!

Gelintülü Şelalesi

                Ayder Yaylası’nın göz alıcı doğası içinde akan Gelintülü Şelalesi özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçilerin favorileri arasına girmeyi başarmıştır. Kaçkar Dağları’nın dibinden Kavrun Deresi’ne akan sularıyla Gelintülü Şelalesi ülkemizde yer alan doğal harikaların sadece bir örneğidir. Şehir merkezine doksan kilometrelik mesafede yer alan Gelintülü Şelalesi görenleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

Rize Müzesi

                Şehir tarihi ve yöre halkının kültürü ve geleneği hakkında büyük bir bilgi birikimi edeceğiniz Rize Müze’si şehir merkezinde ‘’Sarı Ev’’ olarak adlandırılan binada bulunmaktadır. 1984 yılına kadar Atatürk Evi olarak hizmet veren bu ev daha sonrasında Kültür Bakanlığı tarafından satın alınmış ve restore edildikten sonra 1998 senesinde müzeye çevrilmiştir. El yazması eserler, arkeolojik eserler, sikkeler ve etnografik eserlerle birlikte geniş bir koleksiyona sahip olan Rize Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Anzer Yaylası

                İkizdere ilçesine 35 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Anzer Yaylası, endemik çiçek faunasının güzelleştirdiği bir tabiata sahiptir. Geniş bir alana sahip olan Anzer Yaylası, Çiçekliköy ve Ballıköy sınırlarını oluşturmaktadır. Popülerliğini kazandıran Anzer Balı’nın üretildiği zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini yoğun bir şekilde çekmektedir. Yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve treeking için elverişli olan bu bölgede diğer sporlar içinde gerekli alanlar doğal olarak tesis edilmiş durumdadır.

Şenyuva Köprüsü

                Çamlıhemşin ilçesinin tarihin kokusunu üstünde buram buram tüttüren bir yapısı olarak bizleri karşılayan Şenyuva Köprüsü geçmişten günümüze hala kullanılmaya devam etmiştir. Tek kemerli bir yapıya sahip olan bu köprünün eski adı Çinçiva’dır. Fırtına Deresi üzerinde kurulan bu köprünün kitabesi halk anlatımına göre bir sel felaketi yüzünden yitip gitmiştir.