OSMANLI TOPLUMUNDA DİŞ KİRASI GELENEĞİ NEDİR?
OSMANLI TOPLUMUNDA DİŞ KİRASI GELENEĞİ NEDİR?

OSMANLI TOPLUMUNDA DİŞ KİRASI GELENEĞİ NEDİR?

                                               OSMANLI TOPLUMUNDA DİŞ KİRASI GELENEĞİ NEDİR?

                Dünya üzerinde en uzun süre hüküm sürmüş hanedanlık olan Osmanlı Devleti, devlet geleneklerinin yanı sıra bu günümüze kadar dahi gelmeyi başarmış olan toplumsal gelenek ve görenekleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bununla beraber bu gelenekler içerisinde özel günlerde ve özel aylarda uygulanmakta olan geleneklerin de çok fazla dikkat çekmekte olduğunu bilmenizi isterim. Aynı zamanda toplumların ayakta durmasının da bir vesilesi olarak bilinen bu gelenekler kültürel miras ve kültürel mirasın yanı sıra aynı zamanda insanların eskiyi hatırlamasına ve atalarını iyi bir biçimde yad etmesine de çok önemli katkılarda bulunmaktadır.

Diş Kirası

                Osmanlı Devleti dönemi dahilinde toplum içerisinde Ramazan ayının manevi ruhunu yaymakta olan ve insanları da birbirine yakınlaştırma konusunda gerçek anlamda çok iyi olan geleneklerin uygulandığını bilmekteyiz. Bununla birlikte söz konusu olan bu geleneklerin başında da diş kirası geleneği gelmektedir. Bu günün unutulmaya adeta yüz tutmuş olan Ramazan geleneklerinin içerisinde yer alan diş kirası geleneği hakkında insanlar da epey bir şey merak etmektedirler.

                Osmanlı Devleti toplumu dahilinde yalnızca Ramazan ayına özel bir biçimde gerçekleştiğini bildiğimiz ve günümüze kadar da taşınmış olan pek çok gelenek bulunmaktadır. Söz konusu olan bu gelenekler insanların arasında birlik ve beraberliğe dair olan bağları güçlendirmenin yanı sıra aynı zamanda ramazan ayının manevi ruhunu da ön plana çıkartmakta oldukça başarılı bir rol üstlenmekte idi. Günümüz dünyasında Anadolu coğrafyasında uygulanması gerçek anlamda zor görülen ve bu nedenden ötürü de unutulmaya artık yüz tutan Ramazan gelenekleri sınıfına da girebilmesi mümkün olan diş kirası geleneği hakkında bilinmesi gerekli olan birtakım bilgiler de yer almaktadır.

                Zengin olarak kabul görmekte olan kimseler Ramazan aylarında evlerinde bir ziyafet tertip ederler ve bu ziyafetlerde de çoğu zaman maddi durumu pek de iyi olmayan kimseler katılırlardı. Misafirlerin karınlarının doyurulmasının ardından evden onlar ayrılmadan evvel ev sahibi kimseler tarafından kendilerine verilmiş olan bir kese içerisinde hediye ve altınların sunulduğunu bilmenizi isterim.