NİĞDE’DE GEZİLECEK YERLER
NİĞDE’DE GEZİLECEK YERLER

NİĞDE’DE GEZİLECEK YERLER

                                                                               NİĞDE’DE GEZİLECEK YERLER

                Anadolu coğrafyasının bağrında kendisine yer bulan Niğde, tarihi yapıları, kaplıcaları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü ve zengin kültür mirası ile ülkemizde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.  Binlerce yıldır Anadolu hükümdarlarına ev sahipliği yapan Niğde, ören yerleri açısından epey zengin bir memlekettir. Bunun yanı sıra kaleleri, camileri ve medreseleriyle yolu Anadolu’ya düşen misafirleri kendisine çekmektedir. Şimdiden keyifli gezmeler!

Tyana Ören Yeri

                Kemerhisar Kasabası’nda yer alan Tyana Ören Yeri, Niğde’nin Bor ilçesine bağlıdır. Kasabanın içinde dağınık olan heykeller dönemin sanat anlayışına da ışık tutacak cinstedir. Bunun dışında bölgede yapılagelen kazı çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkartılan diğer eserler ve mimari estetik detay parçaları Niğde Müzesi’nde sergilenmektedir. Halk tarafından Roma Havuzu olarak bilinen antik havuza hayat veren kaynak sularının Roma döneminde yapılan kemerlerle taşınması sebebiyle bölgeye Kemerhisar adı verilmiştir. Maalesef ki zamanın deformasyonuna uğrayan su kemerleri günümüzde toprak altında açığa çıkartılmayı beklemektedir. Milattan sonra ikinci ve üçüncü yüzyıllara ait olan su kemerlerinin bulunduğu Tyana Ören Yeri, arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmış ve güzelliklerin nesilden nesile aktarılması amaçlanmıştır. Tarih öncesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kemerhisar, Hitit imparatorluğunun bölgeye hakim olduğu dönemlerde Tuwanuwa olarak isimlendirilmiş olup Geç Hitit döneminin yönetim merkezi olmuştur. Roma döneminde ise günümüzdeki adı olan Tyana olarak adlandırılmıştır. Bölgenin en parlak dönemi hiç su götürmez bir şekilde Roma çağıdır.

Köşk Höyük

                Bahçeli beldesinde Roma havuzunun doğusunda yer alan Köşk Höyük, Ankara Üniversitesi DTCF arkeoloji bölümü ve Niğde Müzesi arkeologları tarafından incelemelere tabi tutulmaktadır. Bor Ovasında tarım ve hayvancılıkla uğraşan en eski toplumlar burada yerleşmişlerdir.

Niğde Kayardı Bağları

                Anadolu’nun göbeğinde yer alan Niğde için en önemli ve en ünlü yeşil alan bölgesi olan Kayardı Bağları, ziyaretçileri ve misafirleri için bir soluklanma ve nefes tazeleme alanı olarak kendisini göstermiştir. Sadece bağları olanların değil de tüm Niğde halkı tarafından korunmakta ve bölgenin halkı akciğerlerine sahip çıkmaktadır.