NEVŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER
NEVŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

NEVŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

                                                               NEVŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

                Tarih boyunca birçok devletin en önemsediği bölgelerden birisi olan Nevşehir’e geldiğinizde su gibi akıp geçecek olan zamanın aslında ne kadar da yavaş aktığını fark edeceksiniz. Doğal güzellikleri içinde kaybolacak, tarihini araştırırken kendinizi yeniden bulacaksınız. İnsanların merak duygusu ve temaşa zevklerini oldukça yüksek ölçüde tatmin edebilen Nevşehir’e elinize geçen ilk fırsatta gelmeli, bu dokuyu yerinde hissetmelisiniz.

Tokalı Kilise

                Göreme ilçesinde kendisine yer bulan Tokalı Kilise, dini tasvirleriyle bir film setini geziyormuşçasına ve adeta bir film izliyormuşçasına zevk verir ziyaretçilerine. Bölgede bulunan en büyük kilise olarak bilinen Tokalı Kilise, onuncu yüzyıla tarihlendirilmektedir. Dört bölümden oluşan kilise, yer altında kalmış olan kilise, yeni kilise, eski kilise ve şapel olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Hazret İsa’nın Vaftizci Yahya ile buluşması ve Hazreti İsa’nın göğe çıkışını tasvir eden sahneler kilisenin duvarlarını adeta süslemektedir.

Yılanlı Kilise

                Kapadokya Bölgesi’nde bulunan Ihlara Vadisi’nin içinde yer alan Yılanlı Kilise, günümüze kadar sağlam yapısını koruyarak gelmeyi başaran nadir tarihi yapılar arasında kendisine yer bulur. İki bölümden oluşan kilisedeki ikonalar devrin dinsel çatışmalarından bir nebze etkilense de çok büyük bir çoğunluğu bizleri sağlam olarak karşılamaktadır. Üzeri beşik tonozla örtülmüş olan Yılan Kilise, kuzey duvarları içerisinde keşiş ve rahip mezarlarını barındırmaktadır. Dört günahkar kadına yılanların saldırması hakkında bilgi veren freskoları sayesinde bu ismi almıştır.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

                Anadolu’da turizm açısından en önemli şehirlerden bir tanesi olan Nevşehir, yeraltı şehirleri ve kiliseleri ile birlikte geçmişin izlerini taşımaktadır. Zengin bir tarihe sahip olan bölgede bu yapılardan başta gelenlerinden birisi olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi 1727 senesinde inşa edilmiştir. İl merkezinde yer alan bu külliyeye ye adını veren Damat İbrahim Paşa’da Nevşehirlidir. Cami, medrese, imarethane, hamam, sıbyan mektebi ve çeşme bulunduran Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nde gezerken dikkat etmeniz gereken detaylardır. Bu külliyenin medresesi günümüzde kütüphane olarak kullanılmakla birlikte bu anlayış bize eski dönemlerin izlerini göstermektedir. Külliyeler Osmanlı toplumunda önemli eğitim merkezleridir.