MUŞ’TA GEZİLECEK YERLER
MUŞ’TA GEZİLECEK YERLER

MUŞ’TA GEZİLECEK YERLER

                                                               MUŞ’TA GEZİLECEK YERLER

                Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan nadide şehrimiz Muş, yolu bu bölgeye düşenlerin uğramadan geçip gitmedikleri bir şehirdir. Tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle misafirlerinin ilgisini üstüne çeken bu şehir gelecekte daha fazla ziyaretçi bulmak ve daha da fazlası ziyaretçilerin akın akın geldiği bir şehir olmak için var gücüyle uğraşmaktadır.

Arak Manastırı

                Karaçavuş Dağları’nın doğusunda yer alan ve günümüzde yayla olarak kullanılan bir zirvenin üzerine kurulmuştur. Kilisenin ismini aldığı Arak bir diğer deyişle Kepenek Köyü ise bu zirvenin eteklerinde yer almıştır. Farsça da şarap anlamına geldiğini bildiğimiz ‘’arak’’ kelimesi burada eski zamanlarda üzüm ambarının olduğunu ve üzüm şırasının üretildiği yer olarak bilinmektedir. Manastırın mimarisinde işçilik ve malzeme açısından Roma izleri göze çarpmaktadır.

Muş Kalesi

                Muş şehrinin merkezinde bulunan bu kale tarihinde Moğol ve Ermeni istilalarına sahne olmuştur. Daha öncesinde ise Hazreti Ömer’in halifeliği zamanında fethedilen bu bölge Arapların hakimiyeti altına girmiştir. Günümüzde parklaştırılan bu tarihi kale, Muş halkının dinlenmek ve piknik yapmak amacıyla kullandığı yerlerin başında gelmektedir.

Murat Köprüsü

                Varto yolu üzerinde şehir merkezine on kilometrelik bir mesafede yer alan Murat Köprüsü, mimari ve dönemsel açıdan tam bir Selçuklu yapısıdır. Yapım tarihi net olarak bilinmez. Günümüzde maalesef orta ayaktan yıkılmış durumdadır.

Muş Ulu Camii

                Muş Ulu Camii’nin avlusunda kabri bulunan Şeyh Muhammed-i Mağrib tarafından yaptırılan bu camiinin inşa tarihi tam ve kesin olarak bilinmemekle birlikte mimari açıdan estetik detaylarına bakılarak on dördüncü yüzyıla tarihlendirilmesi yapılabilir. Maalesef bölgede yaşanan bir deprem sonucu minaresi zarar görse de bu camii aslına sadık bir şekilde 1972 ve 1968 tarihlerinde dört yıl arayla onarımı yapılmıştır.

 

                Muş, aynı zamanda Türk tarihi açısından önemli bir rol oynamaktadır. İlçelerinden olan Malazgirt bölgesinde 1271 senesinde Bizans kuvvetleri ve Selçuklu Devleti arasında yapılan savaş neticesinde Anadolu iyiden iyiye Türk yerleşimi olmaya başlamıştır. Bu zaferle birlikte Anadolu’nun doğusunda yaşayan Türk beylikleri de bu bölgelere yerleşmeye başlamış her açıdan renk katmışlardır.