MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER
MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

                                                                               MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

                Ege ve Akdeniz’e kıyısı olan güzide şehrimiz Muğla’da yapılacak aktiviteler say say bitmez açıkçası. Sağlam bir turizm potansiyeline sahip olan şehrimizde yerli ve yabancı turistlerin ilgisi dolayısıyla özellikle yaz ayları çok canlı ve renkli yaşanmaktadır. Bununla birlikte turizme olan katkısıyla bilinen Muğla, turizmin yanı sıra ülke ekonomisine de özellikle ağırladığı yabancı misafirleri sayesinde önemli bir katkı bulunmaktadır.

Iassos

                Yarımadanın kuzeyinde, Güllük Körfezi’nin uç noktasında yer alan Lassos bu bölgenin tarihteki adlandırması olarak bilinir. Günümüzde Kıyıkışlacık olarak halk tarafından anılsa da yabancılar özellikle Iassos olarak tanır. Bodrum’un hareketli ve canlı yapısından uzaklaşıp sakin bir noktada kafa dinlemek isteyen insanların tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Bir elin parmağını geçmeyecek kadar az işletmeye sahip olan bu bölgede aktiviteleriniz için restoran, pansiyon ve bir de bakkal bulunmaktadır. Eski dönemlerde Iassos Rumların yoğun olarak yaşadığı ve çalıştığı bir çiftlik olarak bilinmektedir. Eski zamanlarda Karya Şehri olarak bilindiği zamanlarda bu gün olduğu gibi balıkçılık ve zeytinciliğin yoğun olarak yapıldığı söylenmektedir.

Kadıkalesi Plajı

                Bodrum’a 22 kilometrelik bir mesafede bulunan Kadıkalesi Plajı, narenciye bölgelerinin arasında kalmış ve bir doğa harikası olarak ziyaretçilerini geçmişten günümüze karşılamaktadır. İsmini Hellenistik dönemde burun üzerine inşa edilmiş bir kaleden almaktadır. Antik dönemde ise bu bölgede kurulmuş olan sekiz Leleg şehrinin başkenti ve ilk şehri olduğu söylenmektedir.

Tuzla Kuş Cenneti

                Tuzla Kuş Cenneti, Bodrum ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ege denizinin tatlı ve tuzlu sularının buluştuğu bir noktada yer alıp doğal bir harika olarak karşımıza çıkmaktadır. 125 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Tuzla Kuş Cenneti’nin en popüler kuş türü ise flamingolardır. Bu nokta belli başlı mevsim dönemlerinde kuş bilimcilerinin akınına uğramaktadır.

İngiliz Koyu

                Bu koya İngiliz Koyu denmesinin aslında tarihi bir nedeni vardır. Birinci Dünya Savaşı yıllarında düşman gemilerinden kaçan bir İngiliz gemisi bu koya saklanmış ve diğer gemileri atlatmayı başarmıştır. Böylece o günden sonra bu koyun adı İngiliz Koyu kalmıştır.