MOTOSİKLETTE YAKIT TASARRUFU
MOTOSİKLETTE YAKIT TASARRUFU

MOTOSİKLETTE YAKIT TASARRUFU

Şehir içi ve şehir dışında trafikte en sık kullanılan araçlardan biri motosiklettir. Gerek şehrin kalabalık trafiğinden kaçmak isteyen, gerekse bunu bir tutku haline getiren sürücüler tarafından yıllarca vazgeçilmez olmuş bir araçtır. Trafikten kaçmak isteyen sürücüler zamandan tasarruf etmek isterler, bu tasarrufun yanında yakıt tasarrufu yapmakta bir o kadar önemlidir. Gereksiz yakıt kullanımının birçok nedeni vardır, bunlar hem araç kaynaklı hem de sürücü kaynaklı olabilmektedir. Yakıt israfının önüne geçmek adına alınabilecek önemleri bu yazımızda sizin için derledik. Gelin bu önlemlere birlikte bakalım.

MOTOSİKLETİNİZİN BAKIMINI ZAMANINDA YAPTIRIN

Motosikletler de tıpkı otomobiller gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Düzenli bakım motosikletlerdeki hasarları erken tespit etmek ve olası kazaların önüne geçmekte önemli bir etkenken, aynı zamanda yakıt tasarrufu yapmakta da önemli rol oynar. Motosiklet bakımı yaptırmak birçok sürücü için ekstra maliyet olarak görülse de aslında, yaptırılmadığında harcanan ekstra yakıt ve kazalar sonucunda oluşacak mali kayıp çokça fazladır.

Motosikletlerin fazla yakıt tüketmesinin ana sebepleri; yıpranmış buji, jikle kelebeği ayarsızlığı, elektrik aksamında yaşanan bozukluklar ve soğutma sisteminde meydana gelen problemler olabilir. Yakıt fiyatları nedeni ile konfordan uzaklaşmamak ve motosikletinizi keyifle kullanmak adına buji ve jikle kelebeği kaynaklı problemlerini ortadan kaldırmaya özen gösterilmeli. Bu tarz problemler düşünüldüğünde ekstra yakıt tüketimi engellemek için düzenli bakım şart olmaktadır. Aksi takdirde aracınızın performansı düşeceği gibi her geçen gün daha ciddi bir yakıt gideri ile karşı karşıya kalmanız muhtemel.

HAVA ŞARTLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Hava şartlarının olumsuz etkileri bir motosiklet sürücüsü için ekstra yakıt anlamına gelmektedir. Hava koşulları sürücünün dışında gelişen olaylardır ama bu koşullarda alınabilecek önlemler tamamen sürücünün elindedir. Özellikle sürücü hatası olarak öne çıkabilecek jikle çekili biçimde sürüş gerçekleştirmek bu konuda öne çıkıyor. Böyle olası bir durumun önüne geçmek ve fazladan yakıt tüketmemek için, sürüş gerçekleştirirken motor ısındığı sürece jikle kademeli olarak kapatılmalıdır.

Yaz ayları söz konusu olduğunda ise radyatör üzerinden düzenli bakım yapılmaması aşırı ısınma ve akabinde ekstra yakıt tüketimi oranı önemli ölçüde artabilir. Bu nedenle yaz ayları geldiğinde düzenli radyatör bakımı yaptırılmalı.

SÜRÜCÜ HATALARINDAN KAÇININ

Motosiklet sürücülerinin yaptığı en yaygın hataların başında motorun ısınmasını beklemeden hareket etmeleri gelir. Bu hata, motorunuzun bakımını her ne kadar düzenli yaptırıyor olsanız da ekstra yüksek yakıt tüketmenize neden olmaktadır. Bir diğer sık yapılan hata ise trafikte çok sık şerit değiştirmek ve yokuşlu yollarda gaza fazla basmaktır. Özellikle motorunuz ağır yapılı ve üzerinde ekstra yük barındırıyorsa kaçınmanız gereken durumlardır. Motosikletinize uygun ve orijinal olmayan yedek parçalar kullanmaktan kaçınmak da  ekstra yakıt tüketimine engel olmaktadır. Motosikletinizi gereğinden fazla yakıt tüketmesine neden olan bu etkenler tamamen sürücü kaynaklıdır. Bunların önüne geçildiği takdirde ekstra yakıt tüketiminin de önüne geçilmiş olunur.

LASTİK BOYUTUNUZUN VE BASINCININ DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLUN

Birçok kullanıcı modifiye amaçlı motoskleetlerinde daha büyük lastikler tercih etmektedir. Daha gösterişli ve havalı durduğu kanaatine kapılıp ideal lastiği seçememektedirler. Fakat motosikletler üretilirken çoğu ar-ge çalışmalarından geçerek ideal lastik belirlenerek satışa sunulmaktadır. Sürücü ön ve arka lastikleri değiştirdiğinde tabana olan temas ile de oynamış olacak, yani yer ile olan temas artacaktır. Böyle bir durumda yer ile tekerlek arasındaki sürtünme artacak ve aracı hareket ettirebilmek için daha fazla yakıta ihtiyaç duyulacak. Bu durum beraberinde kaçınılmaz bir ekstra yakıt tüketimini getirecektir.

Lastik boyutu kadar önemli bir konu da lastik basıncıdır. Aracınızın lastik basınçlarını düzenli kontrol etmeli, fren balatalarının fazla sıkı olmamasına dikkat etmelisiniz.

GEREĞİNDEN FAZLA HIZ YAPMAKTAN KAÇINILMALI

Şehir içi trafikte gereğinden fazla hız yapmamak hem olası kazaların önüne geçebilmek adına hem de az yakıt tüketimi adına oldukça önemlidir. Şehir içi trafiğinde dur-kalkların çok olması sürekli frene başvurmaya neden olmaktadır. Bu da yakıt tüketimini üst seviyeye çıkaran durumlardandır.

Ayrıca ani duruşlar ve ani kalkışlar, istikrarsız gaz vermek ve gereksiz yere fren yapmak, debriyaja da ekstra yakıt tüketimine neden olur.

Yoldaki engeller ve virajlara kendinizi önceden ayarlayıp gazı kesip yavaşlamak olabildiğince az fren kullanmak beraberinde az yakıt tüketimini getirir.