MANİSA’DA GEZİLECEK YERLER
MANİSA’DA GEZİLECEK YERLER

MANİSA’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               MANİSA’DA GEZİLECEK YERLER

                Temiz havası, yemyeşil tabiatı, tarihi yapıları ve şifalı suları ile ünlenmiş Manisa ayrıca sakin şehir yaşantısı ile dikkat çekmektedir. Osmanlı Devleti döneminde şehzadelerin yönetme eğitimi alması bir nevi staj görmesi için gönderilen sancak şehirlerinden bir tanesi de Manisa’dır.  Şehzadeler şehri olarak bilinen Manisa’da Osmanlı dönemine ait birçok yapıyı görmek mümkündür. Eğer sizin de planlarınız dahilinde Manisa’yı gezmek varsa, gelin birkaç noktasını beraber tanıyalım.

Manisa Muradiye Camii

                Şehir merkezine bağlı Sultaniye ilçesinde yer alan Muradiye Camii, Osmanlı döneminin mimari açıdan önemli isimlerinden birisi olan Mimar Sinan’ın eserleri arasındadır. Mimari projesini doksanlı yaşlarda çizen Koca Sinan, talebelerinden Mimar Mahmut Ağa’ya inşa işini vermiştir. Mimar Mahmut Ağa, caminin inşasına başladıktan bir müddet sonra vefat edince caminin inşasına Mimar Mehmet Ağa devam etmiştir. Maalesef ki Mimar Sinan projesini çizdiği bu camiyi hiç görememiştir. Osmanlı mimarisinin genel özelliklerini taşımakta olan Muradiye Camii, bir zaman sonra III. Murat adına inşa edilen külliyenin bir parçası haline gelmiştir. Yanında ise külliyeye ait imarethane ve medrese bulunmaktadır.

Urganlı Kaplıcaları

                Urganlı Kaplıcaları, Manisa’nın termal bölgeleri arasında ziyaretçilerinin dikkatini çeken noktalardan bir tanesidir. Çevresinde yer alan termal oteller ve sunduğu imkanlar dahilinde huzur dolu keyifli bir tatil sunmaktadır. Yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmuştur. Urganlı Kaplıcaları, Turgutluya 17, Manisa şehir merkezine ise 54 kilometre mesafede yer almaktadır. Kırık-çıkık, romatizma, kireçlenme, siyatik, egzama ve hemoroid gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülen Urganlı Kaplıcaları şifa bulmak isteyenlerin uğradığı bir yerdir.

Bintepe Tümülüsleri

                Bintepe Tümülüsleri, Anadolu’nun en büyük Tümülüsleridir. Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alır. Lidya Krallığı döneminde ortaya çıkan bu büyüleyici Tümülüsler bölgenin en büyük cazibe merkezleri arasında kendisine yer bulmuştur. Ünlü tarihçi Herodotos’tan aldığımız bilgilere göre bu Tümülüslerin en büyüğü 35 metre çapında, çevresi ise 1115 metredir. Sardes Antik Kent yolu üstünden aracınızla iki saatlik bir yolculuk mesafesindeki Bintepe Tümülüsleri, kesinlikle gelip görmeye değer tarihi bir alandır.