KUŞ GRİBİ
KUŞ GRİBİ

KUŞ GRİBİ

                                                                               KUŞ GRİBİ

                Kuş Gribi olarak adlandırılmakta olan bu hastalık çeşidi aslında virüs kaynaklı olan ve ölümlere de neden olduğunu bildiğimiz bir hayvan hastalığı olarak dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Virüsün H5N1 adı verilen türevi insanları da öldürmektedir. Bu gribe yakalanmış olan insanların göstermekte oldukları başlangıç belirtilerinin arasında kas ağrısı, öksürük, ateş, boğaz ağrısı yer alır. Aynı zamanda akciğerler üzerinde de dayanılmayacak biçimde ağrıların görüldüğü bilinmektedir. Bu durumun sonucu ise zatürre, solunum yolu sıkıntıları ve hatta ölüme kadar bile gidebilmekte olan birtakım tabloları oluşturabilmektedir. Bu hastalığın gösterecek olduğu belirtiler ise hastalık ile temasın ardından iki üç saat ila üç dört gün içerisinde kendisini göstermeye başlayacaktır. Fakat bu noktada gerçekleştirilmesi düşünülen yedi ila on günlük bir kontrol daha doğru sonuçları beraberinde getirecektir.

Kuş Gribi Tarihçesi

                Tarihsel olarak incelemeye tabi tutulduğunda yirmi yüzyıl içerisinde dokuz ila otuz dokuz yıl ara ile antijenik sapmaların bir sonucu gibi ortaya çıkan bu yen virüs alt tiplerine de bağlı bir biçimde dört veya beş grip pandemisi gerçekleşmiştir. 1918 1919 seneleri arasında yaşanan İspanyol gribi pandemisinin kırk ila elli milyon insanın ölümüne neden olduğu da tahminlerin arasına girmeyi başarmıştır. Hala dünya üzerinde görülmekte olan virüslerin içeriğinde dahi kuş gribi ile alakalı olan virüslerin bulunduğunu da bilmenizi isterim.

Kuş Gribi Görülmesi

                Kuş gribi vakaları 2016 senesi itibariyle H5N8 tarzında da görülmeye başlanmış ve Rusya’nın güneyinde bulunan Tuva Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan yabani kuşlar üzerinde görülmüştür. Kanatlı olan hayvanlar adına oldukça bulaşıcı olan bu virüs Polonya ve Macaristan’a da ulaşarak buradan batı tarafına ve güneye yönelmiştir. Aynı zamanda şimdiye kadar da bu kuş ile enfekte olan bir insana da rastlanmadığı gelen bilgilerin arasına yer almaktadır. aynı zamanda bu dönemler dahilinde gerçekleştirilen açıklamalara bakıldığında günümüz dünyasında yaşanmakta olan korona virüs pandemisinin daha k harfi bilinmez iken gelen açıklamalar bundan daha sonraki zamanlar dahilinde pandemilerin sayısının artarak devam edeceği ve kaçınılmaz olduğu yönündedir.