KORONAVİRÜS NEDİR?
KORONAVİRÜS NEDİR?

KORONAVİRÜS NEDİR?

                                                                               KORONAVİRÜS NEDİR?

                Yeni Korona Virüs hastalığı ilk defa Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Eyaleti sınırları içerisinde kendisini göstermiştir. Bu da tam olarak 2019 senesi Aralık ayına denk gelmektedir. Bununla birlikte ortaya çıkan bu virüs insanların solunum yollarına çok büyük darbeler vurmasının yanı sıra aynı zamanda ateş, nefes darlığı, öksürük gibi yan etkileri de çok bol bir biçimde göstermekte idi. Gerçekleştirilmekte olan araştırmaların neticesi olarak bu virüs daha öncesinde ortaya çıkmış olsa bile 13 Ocak 2020 tarihinde net bir tanıma kavuşmuş bir virüstür.

Salgın İlk Olarak Nerede Görüldü?

                Korona Virüs salgını ilk defa başlangıç olarak bölge dahilinde yer almakta olan deniz ürünleri ve bunların yanı sıra aynı zamanda hayvan pazarında bulunan kimseler üzerinde tespit edilmiştir. Daha sonraki zamanda ise insandan insana bir bulaşı hali sergileyerek Wuhan Eyaleti başta olmak üzere Hubei Eyaletinin şehirlerine ve Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki diğer şehirlerin yanı sıra dünyanın çok farklı diğer ülkelerine de yayılarak kendisini göstermiştir. Korona Virüs hayvanlarda ya da insanların üzerinde hastalığa neden olabilecek olan çok büyük bir virüs ailesi olarak dikkat çekerler. İnsanlar üzerinde pek çok Korona Virüs’ün soğuk algınlığı ve bir noktada SARS tarzında olan şiddetli hallerinin olduğu bilinen bir gerçek olarak kendisini gösterir.

Belirtiler Nelerdir?

                Hastalığın belirtisiz bir biçimde yerleşen olguları olabileceğinin bildirilmesi ile beraber bu olguların oranları hakkında bir fikir ortada değildir. En fazla karşılaşılmakta olan belirtiler ise artık her insanın iyi bir biçimde bilmekte olduğu öksürük, nefes darlığı, ateş gibi belirtiler olmaktadır. Bununla beraber şiddetli bir biçimde kendisini göstermekte olan olgular dahilinde ağır solunum yetmezlikleri, böbrek yetmezlikleri ve ölüm vakaları da gelişebilmektedir.

Korona Virüs Neden Bulaşır?

                Hasta olan kimselerin öksürmeleri ve aksırmaları durumları ile birlikte ortama saçılmış olan damlacıkların solunması ile beraber bu virüs bulaşıcılığını çok daha fazla bir biçimde göstermektedir. Aynı zaman içerisinde hasta olan kimselerin solunum parçacıkları sayesinde kirlenmiş olan yüzeylere dokunulmasının ardından ellerin yıkanmaması da bulaşıya neden olur.