KOCAELİ’DE GEZİLECEK YERLER
KOCAELİ’DE GEZİLECEK YERLER

KOCAELİ’DE GEZİLECEK YERLER

                                                                               KOCAELİ’DE GEZİLECEK YERLER

                Günübirlik tatil yapmayı düşünüyorsanız yahut birkaç gün kafamı dinlemek istiyorum diyorsanız Kocaeli tam size göre bir şehir. Küçük ve şirin köyleri, göz alıcı tabiat harikaları ve yıllara yenilmeden günümüze gelmiş tarihi yapılarıyla merak duygunuzu besleyecek, sizi huzura ulaştırmak için elinden geleni yapacak bir şehirdir Kocaeli. Kocaeli’ne gitmek istiyorum fakat nereleri gezeceğimi bilmiyorum diyorsanız yazının devamında bana katılın ve sizinle beraber gezmeye başlayalım!

Babalı Köyü

                Kandıra’nın en uzak mesafede ve el değmemiş sahillerinden birisi olan Babalı’nın ünü henüz çok fazla yayılmış değildir. Sakinliği ve huzuru arayanların mutlaka gitmesini tavsiye edebileceğim bir yer olan Babalı Köyü masmavi denizi ile sizi cezbedecek, doğasıyla Babalı Köyü’nü ziyaret etmekle ne kadar doğru bir karar verdiğinizi size adeta açıklayacaktır. Kandıra ilçesine 31 kilometrelik uzaklıkta yer alan Babalı Köyü, kucaklaşmak için sizleri bekliyor.

Vidinli Sırrı Paşa Konağı

                Vidinli Sırrı Paşa Konağı, maalesef ki Kocaeli’nin unutulmaya yüz tutan önemli tarihi yapıtları arasındadır. Yakın zamanda yenilenip restorasyon çalışması yapılan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, orijinaline uygun haliyle ziyaretçilerini beklemektedir. Sivil mimarinin 19’uncu yüzyıldaki örneklerinden biri olan Vidinli Sırrı Paşa Konağı İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Haremlik ve selamlık olarak iki bölüme ayrılan bu konakta yapılan yenileme çalışmalarının verdiği meyveler sonucu Vidinli Sırrı Paşa Konağı’na olan ilgi bir hayli fazla şekilde artmıştır. Hacı Hasan Mahallesi, Yeni Çeşme Sokak’ta yer almaktadır. Gezi listenize mutlaka dahil ediniz.

Kartepe Kayak Merkezi

                Farklı renkleriyle her mevsim ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Kartepe Kayak Merkezi, kış turizmi açısından ülkemizde en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Önemli bir kayak merkezi olan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a yakın konumu sayesinde daha fazla ilgi odağı olmayı başarmıştır.  115 kilometre bir mesafede olmasından ötürü günübirlik geziler de düzenleyebilirsiniz. Samimiyetle söyleyebilirim ki ailesiyle yahut arkadaşlarıyla ya da tek başına güzel bir kış tatili geçirmek isteyenlerin Marmara bölgesi ve civarında kesinlikle uğraması gereken yerlerden birisidir Kartepe Kayak Merkezi.