Kiralık Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık ev arama işlemleri esnasında en doğru noktaları tercih etmek zorlu ve titiz bir çalışma sonrasında sonuç verecektir. Özellikle web sitelerinden ev bakan ve kiralamak isteyen kişilerin daha da detaycı bir tavır takınmaları önemli bir faktördür. Eve dair sanal alemde var olan resimlerin gerçeğiyle bire bir oranda uyuşup uyuşmadığı kontrol mekanizmasına dahil edilmelidir. Bu şekilde hareket etme durumunda muhakkak ev gezilerek kontrollere tabi tutulmalıdır. Adres bilgileri hususunda da benzer bir yol izlenerek; doğru bilgilerin web sitesindeki ilanda yer alıp almadığı kontrol edilmesi gereken bir konu olmalıdır.

Kiralanacak olan evlerin bulunduğu bölgeye de odaklanılarak; bilgi toplama işlemleri gerçekleştirilmelidir. Evlerin bulunduğu binanın genel özellikleriyle ele alınması da gereklidir. İskanı olup olmadığı, resmi belgelerinin eksiksiz bir halde bulunduğu incelemeye dahil edilmelidir. Evlerin boya va tadilat hususlarında da incelenmesi gerektiği ifade edilmelidir. Kapı ve pencerelerin yanı sıra elektrik sistemleri, beyaz eşya bağlantıları ve doğalgaz sistemleri de detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Evin direkt olarak yerleşmeye hazır ve herhangi bir masraf içermeyecek şekilde bulunması da aranması gereken kriterler arasında sayılmalıdır. Bu sayede de en uygun evleri tercih etmek ve oturmaya dayalı işlemlere yer vermek herkesin gerçekleştirebileceği türde bir süreç olarak da adından söz ettirebilecek bir konu olarak görülebilecektir.

Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilecek Faktörler

Kiralık evlerin sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken faktörlerin her biri son derecede ciddi bir tavırla incelenmek durumundadır. Bu sayede de herhangi bir olumsuzluk yaşanması halinde hak arama imkanı ortaya çıkacaktır.

  • Kiranın yıllık artış oranı sözleşme içerisinde ele alınması gerekir.
  • Konutu teslim alma ve teslim etme şartları da muhakkak belirtilmelidir.
  • Evin kira bedelinin yanı sıra depozito ve giderler de ilave edilmelidir.
  • Apartmanın var olan aidatı da eklenmelidir.
  • Ortak kullanım alanları ve apartman yönetimi hakkında da bilgi verilmelidir.
  • Kiranın ödeme zamanları ve ne şekilde ödeneceği bilgisi de kontrat içerisine dahil edilen konular arasında olmalıdır.