Karadeniz'in ihracat yükü Trabzon'un omuzlarında
Karadeniz'in ihracat yükü Trabzon'un omuzlarında

Karadeniz'in ihracat yükü Trabzon'un omuzlarında

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 2021 Yılı Ocak-Mart aylarını kapsayan yılın ilk çeyreğinde 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nden toplam 1 milyar 331 milyon 290 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini hatırlattı.

TRABZON İHRACATIN YÜZDE 26’LIK KISMINI TEK BAŞINA ÜSTLENDİ

Gerçekleşen ihracatta bir önceki yıl aynı dönemine göre yüzde 24 oranında artış yaşandığını belirten Gürdoğan, söz konusu ihracatın yüzde 26’lık kısmını tek başına Trabzon’un gerçekleştirdiğini kaydetti.

Trabzon’un bölgenin ihracat liderliğini sürdürdüğünü ifade eden Gürdoğan “2021 yılı ilk çeyreğinde de bölge ihracatını sırtlayan il olan Trabzon, 18 il içinde en fazla ihracat gerçekleştirilen il olma özelliğini korurken, Trabzon’dan gerçekleştirilen 349 milyon 652 bin 206 dolar tutarında ihracatla önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artış yaşandı.” ifadelerini kullandı.

“DÜNYANIN TÜM KITALARINA İHRACAT”

Trabzon’u Samsun’un 260 milyon 375 bin dolar, Karabük’ün 101 milyon 679 bin 926 dolar ve Zonguldak’ın 99 milyon 923 bin dolar ile izlediğini belirten Gürdoğan, bölgeden dünyanın tüm kıtalarına ihracat yapıldığını söyledi.

BAŞTA FINDIK İHRACATI VAR

Gürdoğan, yılın ilk çeyreğinde Trabzon ilinden başta fındık, yaş meyve sebze ve su ürünleri ihracatının Avrupa ülkeleri ve Rusya Federasyonu’na ağırlıklı olarak ihraç edildiğini ve bu ülkelere yapılan ihracatta da yılın ilk çeyreğinde önemli artışlar yaşandığını belirtti.