Kar Zinciri Hakkında Bilgi

Kar Zinciri Hakkında Bilgi

Araç kullanmak her ne kadar rahat bir eylem olarak ifade edilse de kış mevsiminin şartları bu durumu değiştirebiliyor. Zorlu kullanım durumuna neden olan bu gelişmelerin yaşanması halinde araç sürücülerinin birtakım önlemler almaları da ifade ediliyor. Güven içerisinde kışın araç kullanmak isteyenlerin kış lastiği ve kar zinciri gibi hareketler içerisinde olmaları da gündeme gelen ana konular arasında kendini gösteriyor.

Kar Zinciri Ne İşe Yarar?

Kış mevsiminde yolların kar ya da buzla kaplı olması durumunda araçların kontrolü bir hayli zorlaşacaktır. Ancak daha güvenli bir sürüş elde etmek isteyenlerin kar zincirlerini lastiklerine dahil etmeleri gerekmektedir. Zeminin kar ya da buzla kaplı olması durumunda teması daha da etkili bir şekilde sağlamak ve yol tutuşunu arttırmak adına yerinde bir tercih olarak görülebilecektir. Daha kolay ve daha emniyetli bir araç kullanımını sağlama konusunda da kar zincirleri etkili bir seçenek olarak da görülebilecektir. Herkesin kış aylarında yasa gereği bulundurması gereken önlemlerden bir tanesidir.

Kar Lastiği Varsa Kar Zinciri Takılmalı Mıdır?

Araçların kış aylarında kış lastiğine yönelmesi muhakkak gerçekleştirilmesi gereken bir husustur. Yol tutuşunun artması ve aracın güvenliğinin sağlanması konusunda elzem bir durum olarak adlandırılmalıdır. Kar lastiğinin yanı sıra kar zinciri de araçlara dahil edilmesinde daha da güven veren bir sürüş deneyimi ortaya çıkacaktır.

Kar Zinciri Zorunlu Mu?

Yollarda karın oluşması durumunda araç lastiklerine kar zinciri ilave edilmelidir. Yoğun kar yağışının olması halinde de bu zincirleri kullanmak trafiğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. İnsan ya da yük taşıyan araçların kış aylarında kar zinciri kullanmaları zorunludur. Ancak belirli dönemlerde şahsi araçlar için de bu şart konulabilmektedir.

Kar Zinciri Lastiklere Zarar Verir Mi?

Kar zincirleri kış lastikleriyle uyumlu bir halde kalacak biçimde imal edilmiştir. Ancak yaz lastiklerine kar zincirlerinin takılması durumunda zarar görme ihtimalleri bulunmaktadır. araçların lastiklerine uygun bir şekilde bu zincirlerin seçilmesi ve doğru bir biçimde monte edilmesi de önemlidir. Aksi takdirde araç kontrolünün kaybına dahi neden olabilir.