HIV TESTİ
HIV TESTİ

HIV TESTİ

                                                                               HIV TESTİ

                HIV virüsünün insan vücuduna girmesinin ardından vücut bu virüs ile savaşmak adına özel olan antikorlar oluşturacaktır. Kan içerisinde yer almakta olan bu antikorlar ELISA testi ya da direkt olarak virüsün proteinlerini tespit etmekte olan PCR testi sayesinde tarama yöntemlerinin kullanımı ile birlikte saptanmaya çalışılacaktır. ANTI-HIV antikorlarının ELISA yöntemi sayesinde ölçülebilecek bir düzeye ulaşabilmesi adına en az üç aylık bir süre gereksinimi duyulacaktır. Bu nedenden ötürü de test durumu bulaşma gerçekleşmesinin ardından üç ay sonrasında gerçekleştirilmelidir. PCR dönemi dahilinde ise bu süre üç hafta gibi bir süreye düşmüş olacaktır.

Test ve Sonuç

                ANTI – HIV testinin gerçekleştirilmesinin ardından alınan sonucun pozitif bir biçimde görülmesi kan içerisinde HIV virüsüne karşı bir biçimde antikorların bulunduğunu bizlere gösterecektir. Fakat ANTI HIV testnin yalancı pozitif olarak adlandırılması gerçekleştirilen sonucu vermesi durumu da söz konusu olan bir durumdur. Bununla birlikte bütün bunlar göz önüne alındığı zaman bir insanın HIV pozitif olduğuna dair bilgi verilebilmesi adına Western Blot testinin doğrulaması gerçekleştirilmeli ve ardından da bu testin sonucunun da pozitif olarak çıkması beklenmelidir. Gerçekleştirilmek istenen ANTI – HIV testleri üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuvarları içerisinde, sigorta ve devlete ait olan hastanelerin laboratuvarlarında ve özel laboratuvarlar içerisinde gerçekleştirilebilir. Son zamanlar içerisinde HIV virüsünün kan içerisindeki varlığının direkt bir biçimde kanıtlanması durumu PCR yönteminin kullanımı sayesinde de gerçekleştirilebilmektedir.

HIV Negatif

                HIV negatif olarak bilinmekte olan tanım kanı dahilinde HIV virüsü testinin bir sonucu olarak virüs bulunmayan ve virüsü kanlarında barındırmayan insanlar adına kullanılmaktadır. Bu kimseler aynı zaman içerisinde ANTI – HIV yani ELISA testleri de negatif olan kimselerdir. HIV virüsü genel olarak kan testi gerçekleştirilmesi ile tanımlanmakta olan bir virüstür. Bu durum da HIV antikoru ya da HIV testi olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu olan bu test bağışıklık sisteminin HIV hastalığına karşı bir biçimde antikor üretimi gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusuna odaklanmaktadır. Antikorun bulunması halinde test sonuçları pozitif olarak değerlendirilecektir. Eğer yok ise o kişi negatiftir.