HIV TEDAVİ     
HIV TEDAVİ     

HIV TEDAVİ     

                                                                               HIV TEDAVİ       

                HIV ve AIDS hastalıklarının tedavilerine yönelik olarak olumlu bir biçimde yaşanan gelişmelerin olduğundan haberinizin olmasını isterim. Bununla beraber günümüz dünyasında antiretoviral ilaçların kullanımı sayesinde bu virüsler kontrol altına alınabilmektedirler. Söz konusu olan bu ilaçlar gün içerisinde en az bir defa ya da birkaç farklı ilaç kombinasyonu ile birlikte kullanılabilmektedir. Fakat HIIV ve AIDS virüsleri doktor kontrolünde bir biçimde ve kesintisiz olarak gerçekleştirilecek olan tedaviler sayesinde kontrol edilebilmektedir. Bu şekilde de HIV pozitif çıkmış olan kimselerin kaliteli bir uzun yaşam sürmelerinin de önü açılmış durumdadır. Uzun yıllardır aşı bulmak adına çalışmaların sürmesine rağmen bu konuda henüz olumlu olarak adlandırma yapabileceğimiz bir sonucun geliştiğini söylemek mümkün değildir.

Virüsten Korunma

                Sperm ya da vajina salgısı içerisinde yer alan HIV virüsü dış ortamlar dahilinde birkaç saat içerisinde kuru ortamlar içerisinde ise yarım saatte ölecektir. HIV virüsü kurumuş olan kan üzerinde ise çok daha kısa zaman içerisinde ölecektir. Hastaların ya da seporatif kan, sperm ya da vajina salgısının bulaşmış olduğu eşya üzerindeki HIV virüsünün öldürülmesi de bu virüsten korunma yolunda atılacak olan çok önemli bir adımdır. Bu noktada eşyalara böyle bir salgı nüfuz etmiş ise onları birkaç dakika kaynatarak ya da altmış ile otuz derece arasında bir sıcaklık derecesi dahiline ısıtarak bulaşma durumu gerçekleşmiş olan eşya üzerindeki virüs öldürülecektir. Sulandırılmış olan çamaşır suyu temas ettiği zaman HIV virüsü tam olarak on dakika içerisinde ölür. Ultraviyole kullanımı ile gerçekleştirilen ışınlama durumları HIV virüslerinin yok edilmesi konusunda önerilmeyen bir yöntem olarak dikkat çeker. Ultraviyole ışını doğrudan doğruya temas sağlamış olduğu yüzey içerisindeki mikropları öldürecektir. Cismin altında kalmış olan mikropları öldürmesi durumu ise söz konusu olan bir durum değildir.

HIV Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

                AIDS hastalığının Afrika kıtası üzerinde yaşmakta olan maymunlar üzerinden insanlara temas ettiği düşünülmektedir. Bu virüs türünün orta Afrika bölgesinde yer alan şempanze avı gerçekleştiren insanlara bu sırada aldıkları yaralardan ya da şempanze eti ile temaslarından geçmiş olacağı düşünülmektedir.