HIV NEDİR?
HIV NEDİR?

HIV NEDİR?

                                                                                               HIV NEDİR?

                HIV virüsü AIDS hastalığına yol açmakta olan virüs olarak da bilinmektedir. HIV, insanların bağışıklık sistemlerine büyük ölçülerde zararlar vererek hastalığa neden olmaktadır. Vücudu mikroorganizmalardan korumakta olan bağışıklık sistemimiz çalışmadığı zamanlarda mikroorganizmalar çok daha kolay bir biçimde hastalıklara neden olabileceklerdir. Kanları içerisinde HIV bulunmayan insanlar HIV negatif olarak adlandırılan insanlardır. Kanları içerisinde HIV virüsü bulunan insanlara ise HIV pozitif ya da HIV enfeksiyonlu şeklinde adlandırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu insanlar aynı zamanda kanı içerisinde antikor bulunan anlamına gelen sero pozitif kişiler olarak bilinirler. Fakat ilk bulaşma evresinde sero negatif olan kimseler aynı zaman içerisinde enfeksiyonu taşıyan insanlar da olabilirler.

AIDS

                Türkçe karşılığı Sonradan Edinilen Bağışıklık Sistemi Yetersizliği Sendromu anlamına gelmekte olan AIDS insanların ölümlerine dahi neden olma potansiyelini taşımakta olan bir hastalık çeşididir. Bununla beraber bu ifade hastalığın irsi yani genetik olmadığı anlamını da taşımaktadır. Burada yer almakta olan bağışıklık sistemi yetersizliğine dair ifade ise vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi anlamını taşıyan ifadedir. Sendrom olarak adlandırılan kelime ise başka bir hastalık ile bağlantı kurabilecek olan çeşitli hastalıkları simgelemektedir. HIV taşıyıcısı olan bir kimse hasta gibi görünmeyebilir ya da taşıyıcı kimse kendini hiçbir durumda hasta hissetmeyebilir. Hatta HIV virüsünü taşıdığının farkında dahi olmayabilir. Zira HIV taşıyıcısı olan kimseler üzerinde semptomların ortaya çıkmasına ve ölüme doğru götüren şey aslında HIV virüsünün kendisi değil, insan vücudunun bağışıklık sisteminin çökmesi ile alakalı olarak tamamıyla savunmasız bir biçimde yakalanmış olduğu diğer enfeksiyonlardır.

Virüsün Yapısı Nedir?

                Virüs tek sarmallı bir RNA’yı çevrelemekte olan p24 proteinlerinden oluşmakta olan kapsit, bunun dışında olarak ise küçük bir matriksi çevrelemekte olan kılıftan meydana gelecektir. Kılıf içerisinde virüsün antijenik yapısını belirlemekte olan glikoproteinler de bulunmaktadır. HIV olarak adlandırılmakta olan bu virüsün tam olarak üç adet Glikoproteini vardır. Bunlar ise gp160, gp42 ve gp120’dir.  Hastalığa yakalanmak gerçek anlamda çok kötü bir durum olsa da bundan sonrasında iyi bir tedavi sürecinin etkisine girmek gerekmektedir.