HIV BULAŞMA YOLLARI VE BELİRTİLERİ
HIV BULAŞMA YOLLARI VE BELİRTİLERİ

HIV BULAŞMA YOLLARI VE BELİRTİLERİ

                                                               HIV BULAŞMA YOLLARI VE BELİRTİLERİ

                HIV virüsünün bulaşı imkanını bulabilmesi adına bu virüsün dış ortam koşulları dahilinde bozulamayacak kadar çok kısa bir süre içerisinde bir insandan diğer insana nakledilmesi gerekmektedir. Bu durum da virüsün diğer vücut sıvılarının içerisinde bir insandan diğer insana iletilmesi ile gerçekleşebilecek olan bir durumdur. HIV virüsü cinsel ilişkiden kaynaklı olarak, direkt biçimde yaşanan kan temasından, organ nakillerinden ya da anne kimseden bebeğine olacak şekilde dört yolla bulaşıcılığını sergileyecektir.

Cinsel İlişki

                HIV virüsü taşıyıcısı olan kimsenin sperm ögesi anal, oral ve veya vajinal yol üzerinden olacak şekilde gerçekleştirilecek olan cinsel ilişki esnasındaki vücut sıvıları ve kan yolu ile bulaşıcılığını sergileyecektir. Lateks maddesinden üretimi tamamlanmış bir prezervatif kullanımı sayesinde HIV virüsünden korunmak mümkün olan bir durumdur. Doğum kontrol haplarının kullanımının yanı sıra aynı zamanda lateks olmayan prezervatifler HIV virüsünden korunmak için herhangi bir şekilde fayda sağlamayacaktır. Bu virüs hem bir erkek üzerinden hem de bir kadın üzerinden bulaşabilmektedir.

Damardan Uyuşturucu Madde Kullanımı

                HIV virüsü taşıyıcısı olan bir insan ile kontamine bir iğne paylaşımı gerçekleştirilirse bu virüsün bulaşıcılık oranında artış görülecek ve bir insandan diğerine bulaşma oranı da baya yüksek seviyelere çıkacaktır. Bununla beraber bu intravenöz uyuşturucu bağımlısı arasında yer alan HIV virüsünün en önemli bulaşma yolu olarak da bilinmektedir. Dövme işlemlerinde ya da vücut üzerine piercing taktırma işlemleri dahilinde kullanılan iğneler eğer kontamine olan iğneler değillerse HIV virüsü bulaşabilmektedir.

Organ, Kan ve Kan Ürünleri Nakli

                Gerekli olarak görülmekte olan araştırma testleri gerçekleştirilmeyen organ, kan ürünü ya ad kan nakli yolu ile de bu virüs bulaşabilmektedir. Bu durumu engellemek ve önüne geçmek adına her türlü kan, doku, organ ve kan ürünlerinin naklinin gerçekleştirilmesinin öncesinde nakle engel olacak hastalıkların yönünden alınan materyalleri kabul etmekte olan merkzler tarafından dikkatli bir biçimde kontrolü sağlanması gerekmektedir. Gerçekleştirilmekte olan araştırma testleri pencere dönemi içerisinde bulunmakta olan hastalar üzerinde yalancı negatif sonuç verebilir, bulaşı gerçekleşebilir.