HACE AHMET YESEVİ'Yİ ÖLDÜRMEYE GELEN KİMDİR, MAVERA DİZİSİ KONUSU NEDİR?
HACE AHMET YESEVİ'Yİ ÖLDÜRMEYE GELEN KİMDİR, MAVERA DİZİSİ KONUSU NEDİR?

HACE AHMET YESEVİ'Yİ ÖLDÜRMEYE GELEN KİMDİR, MAVERA DİZİSİ KONUSU NEDİR?

                HACE AHMET YESEVİ'Yİ ÖLDÜRMEYE GELEN KİMDİR, MAVERA DİZİSİ KONUSU NEDİR?

                Yusuf Hamaani gizli gizli bir şekilde insanların aklı ile oynamakta olan Haşhaşilerin etkisini hızlı bir biçimde fark etmekte başarılı olmuştur. Tekkeye kadar girmiş olan ve Müslüman olan kimselerin birbirine karşı düşman olmalarına bile neden olan bu Haşhaşileri önlemek ve bu noktada bozulan toplumu tekrardan düzenlemek ve ihya etmek adına da Hace Ahmet Yesevi’yi Bağdat’a göndermiştir. Fakat bu gidiş Haşhaşilerin rahatsız olmalarına da neden olan bir gidiş olmuştur. Bununla birlikte Hace Ahmet Yesevi Haşhaşilerin radarı içerisine dahil olmuş ve dizinin da olaylarının patlak vermesi böyle bir başlangıç ile başlamıştır.

Dizinin Yapımcısı Kimdir ve Ne Anlatır?

                Yapımcılığını Es Filmin üstlenmiş olduğu Mavera dizisi geçtiğimiz günlerde ilk bölümü ile birlikte ekranlara dahil oldu. Burada Halifelik makamının Abbasilerin elinde olduğu dönemi ele almakta olan bu dizimizin ilk bölümlerinde yaşanmış olaylar ise izleyenlerin adeta nefesinin kesilmesine neden oldu. Bağdat şehrinde İslamiyet’in temellerinin sarsıldığını hızlı bir biçimde fark eden Yusuf Hamadani, Asya kökenli olan Hace Ahmet Yesevi’yi buraya gönderir. Büyük Selçuklu Devleti’nin başında ve idaresinde Ahmet Sencer’in bulunduğu ve Hasan Sabbah’ın meşhur Alamut Kalesine suikastçiler yerleştirdiği bir ortam içerisine dahil olan Hace, işlerin Hamadani’nin tahmin ettiğinden çok daha kötü bir durumda olduğunu ve dergahın kapılarının mazlum kimselere kapatıldığını ve halkında sınıfçılık gibi bir ayrıma girdiğini gözlemlemiştir.

                Yoldaşı olan kimseler ile birlikte hak yolunu tekrardan düzene sokmak ve ihya edebilmek adına kapı kapı dolaşırlar. Ahiliğin yeni yeni oturduğu bu dönem içerisinde çalışmaların faziletini göstermekte bir numara olan Hace, hemen çarşı kısmında kendisine bir dükkan kiralayarak kaşık oymacılığı işine de başlamıştır. Daha sonrasında bu durumdan rahatsız olan Alamut Kalesi, yani Haşhaşiler’de Ahmet Yesevi’nin namaza durduğu esnada bir suikastçı göndererek onu öldürmeye niyetlenir.

                Oyuncu kadrosu içerisinde Görkem Sevindik Ahmet Yesevi rolünü oynamaktadır. Gökhan Atalay, Necip Karakaya, Korel Cezayirli’de dizide önemli rollerde bulunan kimseler arasında yer almaktadırlar.