Depreme Dayanıklı Bina Nasıl Tespit Edilir?

Depreme Dayanıklı Bina Nasıl Tespit Edilir?

Ülkemizin genel sorunlarından bir tanesi depremdir. Çok sayıda fay hattını barındırmasından ötürü bazı zamanlarda depremlerle yüzleşme durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden halkın depremlere karşı dayanıklı olan evlerde yaşamak istemeleri arzusu kaçınılmaz olmaktadır. Can ve mal kaybı yaşamadan güven içerisinde oturmak istemektedirler. Bu yüzden ev satın almadan ya da kiralamadan önceki zaman zarfında evlerin depreme hazır olup olmadığını anlamaya dayalı bir girişim içerisinde olabilirler. Evlerin yeni yapılmasına karşın deprem açısından dayanıksız olarak kabul görmesi de söz konusudur. Bundan dolayı dikkatli davranmalı ve bir dizi hareketlerin içerisinde olmaları gerektiği de ifade edilmekte olan bir husustur.

Binanın Yaşı Önemli

Binaların yeni yapılmış olması sağlam olduğu manasına gelmeyen bir konudur. Ancak son zamanlarda gelişen büyük depremler sonrasında da deprem yönetmeliği tekrardan devlet tarafından incelenmeye ve düzeltilmeye alınmıştır. Yapılacak olan binalarda belli başlı kriterlerin esas alınmasından ötürü depreme daha da dayanıklı olma ihtimali yüksek olarak ifade edilmektedir. Can ve mal kayıplarını en az sayıda giderebilmek adına da evlerin yeni yönetmeliğe uygun olarak yapıldığını görebilmek mümkündür. Bu yönetmelikten önce yapılan binaların depremlere dayanıklı olmadığı ve güvenlik konusunda büyük zafiyetler içerisinde yer tuttuğu da bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu tutumdan ötürü de kişilerin binalara taşınmadan önce yaşlarını bilmeleri gerektiği söylenmektedir.

Bina Deprem Testi Uygulamaları

Binaların depreme uygun olup olmadıklarını anlama hususunda sadece yaşı yeterli olan bir husus değildir. Bu konuda yönetmelik çıkmış olmasına rağmen şartlara uygun olarak yapılmayan evlere denk gelme ihtimali de bulunmaktadır. Evin dayanıklılığından çok görselliğine önem verilmesinden ötürü deprem esnasında geri dönülemeyecek sorunlara yol açabilir. Bunun için üç ana kolonda yapılacak olan deprem testi uygulamaları kesin sonuç verecektir. Her kata dayalı olarak yapılacak olan deprem testi uygulamaları; kat sayısı arttıkça da fiyat bakımından yükseldiği söylenebilmektedir. Kişilerin bu yönde hareket etmeleri sayesinde evlerin depreme hazır olup olmadıkları da görülebilecek bir konu olarak dikkate alınması gereken hususların başında yer alıyor.