Bebek Oto Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

 

Çocukların araç içerisinde seyahat etmeleri açısından bebek oto koltuğu yerinde bir seçimdir. Aynı zamanda da Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince 150 cm’den kısa olan ve 36 kg’dan az olan çocuk ya da bebeklerin oto koltuklarıyla seyahat etmeleri kural olarak ifade ediliyor. Çocukların araç içerisinde herhangi bir tehdide karşı güvenlik önlemlerinin alınmasında oto koltukları önemli bir yer tutuyor. Bu hususta dikkat edilen ayrıntılar genelde bebeklerin fiziksel özellikleri ve yaşları doğrultusunda şekillenebiliyor. Her yaş grubuna bağlı olarak farklı koltukların tercih edilmesi gerektiği de ifade edilen konular arasında baş gösterebiliyor. Herkesin bu hususta önemli bir çerçevede etkin bir halde olmaları da gerekiyor.

Bebek Oto Koltuğu Alırken Hangi Özellikleri Olmalıdır?

Bebeklerin koltuklarının tercihi hususunda güven ve konfor detayları ele alınmalıdır. Özellikle daha küçük olan çocuklar için bebek oto koltukları içerisinde 5 noktalı emniyet kemerleri olmalıdır. İlerleyen yaşlarda ise bu emniyet kemerlerinin 3 noktalı olmaları gerektiği de ifade edilmelidir. Aynı zamanda da herhangi bir darbeye karşı dayanıklı olduğu testten geçirilen ürünlere yönelmekte fayda vardır. Çocukların uyku durumuna da uygun olan koltukları tercih etmek de önemli bir konudur. Dönebilen ve farklı pozisyonlara geçebilen koltukların bu özellikleri barındırması yerinde bir tercih olacaktır. Çocukların hareket edebilmesi ve gerektiğinde araçtan çıkarılması hususunda bu kriterler etkin olmak durumundadır.

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Sabitlenmelidir?

Araç seyir halindeyken bebek oto koltuklarının sabit kalması da son derecede önemli bir konudur. Direkt olarak arka koltuğa konulmaması gereken ve sabitlenmesi işlemi uygulanması söz konusu olan bu koltuklar bu sayede işlevini yerine getirebilecektir. Oto koltuklarını sabitleme işlemi de saniyeler içerisinde gerçekleşebilecektir. Araçların eski model olması durumunda var olan emniyet kemerlerine sabitlenmesi söz konusu olabilecektir. Aynı zamanda da bebek oto koltuklarını destekleyen ve ek bağlantı seçenekleri de sunan araç modelleri piyasada daha da aktif bir yerde kendini göstermektedir. Bu sayede de tamamen etkili ve güvenlikli bir seyahati bebeklere yönelik gerçekleştirmek bir hayli kolay olacaktır.