BARTIN’DA GEZİLECEK YERLER
BARTIN’DA GEZİLECEK YERLER

BARTIN’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               BARTIN’DA GEZİLECEK YERLER

                Karadeniz, durup düşündüğünüzde bile aldığınız nefesin daha taze ve ferah olduğunu hissedeceksiniz. Gezi listenize eklemeyi sabırsızlıkla beklediğiniz Bartın’ı anlatacak, beraberce gezeceğiz. Karadeniz kıyısında küçük bir şehir olan Bartın ihtiva ettiği doğal güzellikleri, sokakları ve yaylalarıyla adeta bir ressamın tablosundan fırlamış gibi geliyor göze. Antik adı Parthenion olan şehrimiz adını bakire tanrıça Athena’ya ithafen almış ve ona adanmıştır. Geçmişin günümüzle temasını incelemek içinde ayrıca gezilmesi gereken yerlerdendir.

Güzelcehisar Kalesi

                Amasra’nın kale ile aynı isimli köyünde bulunan Güzelcehisar Kalesi, tarihsel geçmişine göz gezdirdiğimizde Cenevizlilere ait, onlardan kalma bir yapı olarak çıkar karşımıza. Eski Kromma Kentinin gözcü kalesi olarak kullanıldığı da söylenmektedir. Şu an kalenin içi tamamen taşlar ile doludur ve tepesine çıktığınızda Güzelcehisar Köyü’nün huzur dolu manzarası bizleri karşılamaktadır. Bartın, Anadolu’da ilk şehirleşmelerin meydana geldiği noktalardan birisidir. Özellikle antik Yunan kolonilerinin tarihsel mirasının izlerine rastlamak fazlasıyla mümkünatı olan bir durumdur.

Amasra Tavşan Adası

                Amasra’nın en önemli adalarından birisi de Tavşan Adası’dır. Tarihi Kemere Köprüsü’nün karşısında yer almaktadır. Ada topraklarında Cenevizlilerin kolonizasyon izlerini, Bizans Kilisesi’ni ve Hristiyan dinin eğitim kurumu olan manastırı, hiç değilse onlara ait tarihi kalıntıları görmek mümkündür. İsmini ise yıllar öncesinde insanlar tarafından adaya bırakılan ve halen adada yaşamakta olan tavşanlardan alır.  Adanın doğu ucunda yer alan kaya kovuğunun içinden geçenler ise şifa bulacaklarını düşünmüşlerdir. Aynı zamanda Amasra ile kara bağlantısı bulunmayan tek ada Tavşan Adası’dır.

Bartın Fatih Camii

                Bartın ilinin Amasra ilçesinde bulunan Fatih Camii, ilk olarak kilise olarak inşa edilmiştir. 9. Yüzyıl eseri olan bu yapı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra camiye çevrilmiştir. Bizans mimarisinin duvar işçilik estetiğini en iyi yansıtan kiliselerden birisi olmasına rağmen camiye çevrildikten sonra yapılan onarımlar sonucunda orijinalliğinden uzaklaşmış ve maalesef estetik algıda bir düşüş yaşamıştır.

Amasra Cenova Şatosu

                Cenova ailesi tarafından bir iç kale olan yapı saray şekline getirilmiştir. Yapının giriş kapısında Amasra hakimi ailelerin armaları, şecereleri yer alır.