Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankalardan kredi temin etmek için bazı kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Bankaların kredileri verme şartlarının başında yer alan ana detay; bu ödemeleri belirli taksitler halinde geri alma halinde vermeleri gelişmesi yer almaktadır. Kredi başvurusunun olumsuz bir biçimde sonuçlanması ve kredilerin alınmamasının temel nedeni kredi notunun düşük olması ya da geçmişte var olan bir sicil bozukluğunun bulunması olarak ifade edilmektedir. Geçmişte bankalarla çalışarak, istenilen ödeme sürecine ayak uyduramayan kişilere kredi verilmemektedir. Kara listeye alınan bu kişilerin istediği meblağlara ulaşmasına dair ihtimallerin son derecede düşük olduğu da söylenebilmektedir. Bu yüzden kişilerin geçmişlerine odaklı bir çalışma yapmaları da gerekmektedir.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar kredi verirken temel olarak kredi puanını dikkate alıyor. Bankalarla kurulacak olan bu ilişki öncesinde bankalarla geçmiş çalışmalara dair araştırmalar yapılıyor. Kredi notu böylelikle ortaya çıkmakta olan bir konudur. Kredi kartları, daha önceden kullanılan kredi ödemeleri, kişilerin gelirleri, bu zamana kadar yapılan kredi başvuruları ve kredi kullanma yoğunluğu kredi notunun gelişiminde önemli bir yer tutuyor.

Kredi notu 1 ile 1900 puan arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da risk durumuna göre müşteriler ayırt edilmekte ve kredi alım durumu bu hususta belirlenmektedir. Kredi puanı 900’ün altında olan kullanıcıların bu çekim işlemlerini gerçekleştirmeleri pek olası değildir. 1500’ün üzerinde puanı bulunan müşterilerin ise başvuruları olumlu biçimde sonuçlanacaktır.

Kredi Notunu Yüksek Tutmak İçin Yapılacaklar

Kredi çekme ihtimaline karşı olarak bankalarla iyi ilişkiler içinde bulunmak ve her zaman ödemeleri zamanında gerçekleştirmek önemli bir durumdur. Bu hususta da bazı kriterler kredi notunu yüksek tutmak adına aranmaktadır.

  • Kredi kartı borçlarını zamanında ödemek
  • Kredi kartı ve kredilerin ödeme zamanlarında asgarilerinden daha yüksek meblağları ödemek
  • Sık kredi başvurusunda bulunmamak
  • Gelir ve gider tablosunu dengeli bir şekilde tutmak

Bu tip kriterler kredi puanını olumlu yönde etkilemektedir. Böylelikle herhangi bir bankadan yapılacak olan kredi başvurularının olumlu yönde sonuçlanması durumu da açığa çıkabilecek yönde gelişebilecektir.