ARDAHAN’DA GEZİLECEK YERLER
ARDAHAN’DA GEZİLECEK YERLER

ARDAHAN’DA GEZİLECEK YERLER

                                                                               ARDAHAN’DA GEZİLECEK YERLER

                Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yer alan Ardahan, soğuk iklimine karşın içimizi ısıtan güzellikleriyle karşılar bizleri.  Camiler, kaleler ve konaklar… Eski zamanlardan bizlere aktarılan bu yapılar tarihi benlikleri ve mimari detayları açısından meraklılarına doyumu en yüksek mertebeden yaşatacak cinstendir.

Camiiler

                Ardahan’ı gezmek ve şehri tanımak isteyenlerin ilk durağının camiler olması hiç de yadırgamayacağımız bir durumdur. Madem öyle, Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii’nden başlayalım bizler de. Caminin inşası giriş kapısında bulunan kitabenin bize aksettiği tarihe göre 1701 yılında gerçekleştirilmiştir. Yakın geçmişte de cami de restore çalışmaları yapılmıştır. Gezimize devam ettiğimiz sürede bizi karşılayan Posof Merkez Camii’nin inşasının 1700’lü yıllarda gerçekleştiğini hazine alanında bulunan bir lahitten öğreniriz. Camii’nin iç yapısı Osmanlı mimarisinin göz alıcılığının kesin bir örneğidir. Ziyaret sırasında fotoğraflayıp çerçeveletmek isteyeceğinizden eminim!

Kaleler

                Ardahan Kalesi etrafında yapılan araştırmalar Eski Tunç Çağı’na ait yaşamın izlerini gün yüzüne çıkartmıştır. Bu kale, Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bölgede yapılan kazılar ise tarihte çeşitli krallıkların bu bölgede hüküm sürdüğünü göstermektedir. Mimari açıdan dikdörtgen planlı olan bu kalenin giriş kapısının hemen üzerinde yapıldığı tarihi aydınlatan bir kitabe yer alır ve bize 1544 yılını işaret eder. Tamamen kare planlı ve çokgen planlı çok sayıda kule ile desteklenmiştir. Bundan ziyade Ardahan’da tarihin derinliklerine Savaşır, Kinzi, Sevimli, Kalecik, Şeytan ve Kurtkale kalelerini ziyaret ederek inebilirsiniz.

Konaklar

                Ardahan-Göle karayolunun üstünde kurulmuş olan Haşimoğlu Rasim Bey Konağı’nın imarında taş ve ahşap kullanılmış olup bu konak kagir yapıdadır. Giriş kapısı binanın doğu tarafında bulunur. Günümüzde bu konak Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmaktadır. Konak gezilerimizin devamında Dursun Soylu Konak bekler bizi… Ardahan il merkezinde bulunan bu konak XIX. Yüzyılın sonuna denk gelen sivil mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra kapı, pencere duvar estetikleri açısından yöreden izler taşır. Sarıkamış, Kars, Kafkasya ve Gürcü bölgelerindeki sivil mimarlık örnekleriyle büyük bir ölçüde paralellik göstermektedir.