Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Araç kullanıcılarının kendi arabaları hakkında birtakım pratik bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Belli aralıklarla değişim içinde olmaları gereken durum araç lastiği değiştirmek olacaktır. Lastiklerin eskimesi, patlaması ya da mevsimlere bağlı olarak değişim işlemi uygulanması gerekmektedir. Lastik değiştirmek her ne kadar basit bir işlem olarak görülse de çoğu zaman araç sahiplerini zorlayabilen bir eylem olarak tabir edilmektedir. Bu anlamda da kişilerin ekipmanlarının tam olmaları ve doğru şekilde ilerlemeleri de gerekmektedir. Araç lastiği değiştirme konusunda püf noktalarını bilmekte her zaman fayda vardır. Araç lastiklerinin değişiminde her bir hareketi kolaylıkla yapmak adına bu işleyişi takip etmek bu süreci oldukça kısaltacak olan bir durumdur.

Araç Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Araç lastiklerinin değişimi mevsimlere bağlı olarak şekillendiğinden ötürü belli aralıklarla bu işlemleri uygulamak gerekmektedir. Ülkemizde yasalar gereği 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunlu olarak tutulabiliyor. Bu süre dışındaki zamanlarda da yaz lastiği istisnai durumların olmaması halinde tercih edilmelidir. Güvenlik ve yakıt tasarrufu açısından otomobillere bu tip uygulamalar yapılmalıdır. Kış lastiklerinin diş derinliği yaz lastiklerine göre daha yüksek boyutlarda olmasından dolayı kışın sürüşü daha da etkin bir şekilde gerçekleştirmede etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra araç sahiplerinin yakıt tasarrufu konusunda da yeterli kriterlere dayalı olarak da gündeme gelebilecek düzeyde de bulunmaktadır.

Araç Lastiği Değiştirme Ekipmanları

Araç lastiklerini değişime tabi tutmadan önce ekipmanların eksiksiz olması gerektiği de belirtilmekte olan bir konudur. Bu anlamda kullanılacak olan ekipmanlar yedek lastik, kriko, bijon anahtarı ve takoz olarak belirtilmektedir. Bu süreçte ellerini kirletmek istemeyen araç sahiplerinin eldiven takmaları da ifade edilmektedir. Sürüş esnasındayken araçların lastiğinin patlaması durumunda da alınması gereken bir dizi önlemler ihmal edilmemelidir. Lastik değiştirmek için sağa çekmek ve gerektiğinde de reflektör adı verilen dörtlü lambaları yakmak önemli bir durumdur. Diğer sürücüleri bu noktada uyararak; herhangi bir kazaya mahal vermemek için tedbir almak gerekmektedir. Araçların bu işlem esnasında motorlarının kapatılması ve el frenlerinin çekik olması da şarttır.