Android 12 İle Uygulama İzinleri Esnetiliyor

Android 12 İle Uygulama İzinleri Esnetiliyor

 

Google’ın yeni mobil işletim sistemi versiyonu olan Android 12’yi 2021 Eylül ayında telefonlara dahil etmesi bekleniyor. Ancak bu yeni güncelleme hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Ara sıra sızdırılan bilgiler sayesinde bu yeni sürüm hakkında daha da net veriler kullanıcıların eline geçiyor. Android 11’e kıyasla uygulama izinlerini kapsayan bir bilgilendirme gün yüzüne çıktı. Android 11 içerisinde uygulamalara dair verilen izinlerin belli bir zaman diliminde kullanılmaması halinde otomatik olarak kaldırılması gündeme geliyordu. Otomatik olarak izinleri iptal etme seçeneği Android 11 genelinde gündeme gelse de bu hususun Android 12 içerisinde daha da kapsamlı bir hal alacağı ifade ediliyor. Kullanıcıların beğenisini de kazanan bu özelliğin daha da etkili bir versiyonunun geleceği belirtilen bir konu oluyor.

Android 12 işletim sistemi sürümünden gelen bu haberin bir anlamı olduğu ifade ediliyor. herhangi bir uygulamanın iki ay süreyle kullanılmaması durumunda hakkında var olan tüm izinlerin otomatik bir biçimde iptal edilmesi işleyişi kendini gösteriyor. Android 12 içerisinde uygulamaların bu halde kullanılmaması durumunda da otomatik olarak bekletme moduna alınacağı da ifade ediliyor. Uygulama hakkında var olan tüm dosyaların da geçici olarak kaldırılacağı ifade ediliyor. Bu sayede uygulamaların kullanılmamasından ötürü arka planda kalarak belleği işgal etme durumu da ortadan kalkacaktır. Cihazın daha etkili çalışması adına doğru bir çalışma olarak bu faaliyet öne çıkmaktadır.

Bu özelliği kullanmak isteyen kişilerin telefonlarının Ayarlar kısmından tercihlerini yapmaları muhtemel olacaktır. Uygulamalar seçeneğinden Kullanılmayan Uygulamalar sekmesine girmeleri gerekecektir. Böylelikle de kişisel olarak uygulama yönetimine dair hamle yapmaları Android 12’nin bu özelliğinden yararlanmalarını sağlayacaklardır. Google odaklı olarak herhangi bir resmi doğrulama konuya ilişkin kendini göstermese de görüntüler doğrultusunda bu kanı yaratılmış durumda bulunuyor. İlerleyen zamanlarda Google şirketinin Android 12 hakkında daha fazla bilgiyi paylaşacağı da ifade ediliyor. farklı bir mobil işletim sistemi sürümü olacağı da Android 12 hakkında var olan bir yargı biçiminde kendini gösterdiğinden ötürü tüm kullanıcılar bu güncellemeyi merak içerisinde bekliyor.