AKSARAY’DA GEZİLECEK YERLER
AKSARAY’DA GEZİLECEK YERLER

AKSARAY’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               AKSARAY’DA GEZİLECEK YERLER

                Anadolu’da nadide bir şehir olan Aksaray’da gezilecek yerler hiç de az değildir. Misafirlerini geniş yelpazesi ve zengin kültürel mirası ile karşılayan Aksaray, birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehirlerimizden bir tanesidir.

Aksaray Selime Katedrali ve Peribacaları

                Ihlara Vadisi’nin son noktasında yer alan küçük bir kasaba olan Selime, barındırdığı kiliseler, kervan yolları ve manastır sayesinde turistlerin yoğun ilgisini çekmekte ve bu özellikleriyle bölgeye mistik bir hava kazandırmaktadır. Bu kasabada göreceğiniz ilk güzellikler katedral ve peribacaları olacaktır. Bir geziye ancak bu kadar mükemmel başlanılabilir! Eski tarihlerde bölgede kurulan pazar yeri sayesinde satış yapmak üzere buraya gelen tüccar kervanları ve develer katedralin orta kesiminde sergilenmiş ve katedral manastırla birlikte kervanların dinlenmesi ve ibadetlerini gerçekleştirmesi için bina edilmiştir. Buradaki manastırın bir diğer önemi ise bölgeye sirayet edecek din adamlarını yetiştirmesidir. Bu çevrede kayalara oyularak oluşturulmuş kiliseler bölgede Bizans mimarisinin keskin örnekleri olarak insanların karşısına çıkmaktadır.  Peribacaları oyulup oluşturulan barınaklar, sığınaklar ve kiliseleriyle Selime, misafirlerini cezbetmek adına beklemektedir.

Aksaray Aziz Gregorius Kilisesi

                Güzelyurt ilçesinde bulunan Aziz Grigorius Kilisesi milattan sonra 385 yılında inşa edilmiştir. Ulaşımı gayet kolay ve rahat gerçekleştirebileceğimiz kilise de sekiz köşeli kubbe bizi karşılamaktadır. Dönem dönem yapılan eklemelerle orijinalliğinden uzaklaşsa da semavi dinlerin her kesiminden ziyaretçiler için manevi bir doyum hissi yaratması açısından önemli bir yerdir. Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş olan bu yapı, zamana yenik düşerek harap olmanın eşiğine gelse de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.

Aksaray Güvercin Kayası

                Kalkolitik dönemlerde oluşup günümüze kadar ulaşan Güvercin Kayası, Çatalsu Köyü sınırları içerisinde kendisine yer bulmuştur. Kapadokya bölgesini ziyaret eden turistlerin bu bölgeyi de seyahat rotalarının içerisine dahil ettiğini söyleyebilirim. Aynı zamanda Güvercin Kayası Anadolu tarihine ışık tutup aydınlatılmasına vesile olan höyüklerden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Güvercin Kayası, Mamasın Baraj Gölü’nde yüksek bir kaya kütlesinin üzerinde oluşmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde bu bölgenin ilk kale kent bölgesi olduğu gün yüzüne çıkartılmış bir gerçektir.