VAN’DA GEZİLECEK YERLER
  VAN’DA GEZİLECEK YERLER

  VAN’DA GEZİLECEK YERLER

                                                                               VAN’DA GEZİLECEK YERLER

                Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden birisi olarak parlayan Van, gözünü Doğu Anadolu’da seyahate çıkmaya çeviren insanların bir numaralı odak noktalarındandır. Kaleler, Akdamar Adası, Kiliseler, eski şehir kalıntıları, kaplıcalar ve peribacaları Van’da tura çıkmayı düşünenlerin uğrayabileceği noktalardan bazıları olarak çıkar karşımıza.

Van Kedi Evi

                Hayvan severlerin yoğun ilgisine mazhar olan Van Kedi Evi, şehrin en gelişmiş merkezi yapılarından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin içinde yer almaktadır. Dünya cins olarak özel bir kedi olan Van Kedisi burada korunmakta ve herhangi bir sorunla karşılaşıldığında tedavileri burada yapılmaktadır.

Eski Van Şehri

                Van Kalesi’nin güney ucunda bulunan Eski Van şehri tüm buluntu ve kalıntılarıyla yeni kazı çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Üç yönden çevreleyen surla takviye edilmiş eski yerleşim alanında evlerin genellikle tek katlı yapılar olarak inşa edildiği gün yüzüne çıkartılır. Şehrin camii, kilise ve diğer tüm yapıları bölgedeki Rus işgaline kadar kesintisiz kullanılmış olup, işgalin ardından halkın sürülmesiyle metruk bir alan haline gelmiştir. Van’a yolu düşen araştırmacı ve turistlerin uğrak yeridir, her ne kadar terk edilse de…

Akdamar Adası

                Eğer yolunuz Van üzerinden geçiyor ve merak duygunuza yenilip gezmek, keşfetmek istiyorsanız diğer misafirler gibi sizin de ilk durağınız Akdamar Adası olmalıdır. Ermenilerin inşa ettiği bir kilisenin mevcut olduğu Akdamar Adası, Van Gölü’nün en büyük adasıdır.

Akdamar Kilisesi

                Gözünüzü manzaraya doyurmak, ruhunuzu huzurla kaplamak istiyorsanız varacağınız durak mutlaka Akdamar Adası’dır. Bu adaya yazımızda yer vermiştik. Gelin içindeki bir başka güzellik olan Akdamar Kilisesi’nin yapısını ve tarihini beraber inceleyelim. Asıl adı ‘’Surp Haç Kilisesi’’ olan kilise adanın adıyla yani Akdamar Kilisesi olarak anılmaktadır. Mimari açıdan göz dolduran Akdamar Kilisesi, Ermeni Kralı I.Gagik’in emri üzerine 915-921 yılları arasında bina edilmiştir. Dizaynı ise Manuel isimli Ermeni bir mimara aittir. Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserlerinden birisi olarak görülen Akdamar Kilisesi’nde dış cephedeki bitki ve hayvan motifleri oldukça ilgi çekici detaylar arasındadır. Kilise, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.