MARDİN’DE GEZİLECEK YERLER
  MARDİN’DE GEZİLECEK YERLER
  MARDİN’DE GEZİLECEK YERLER

  MARDİN’DE GEZİLECEK YERLER

                                                                               MARDİN’DE GEZİLECEK YERLER

                Güneydoğu Anadolu’nun binlerce yıllık tarihe sahip, kültürel mirasıyla ziyaret eden herkesi fazlaca etkileyecek bir şehirdir Mardin. Bölgenin kültürünün mihenk taşıdır adeta… Mezopotamya ovasının geçmişiyle yoğurulmuş olan bu şehrimiz misafirlerinin ilgisini yoğun bir şekilde çekmektedir. Mardin’e gitmeden önce, sizler için orada görmeniz gereken birkaç yeri derledim. Yazının devamında gezmeye başlayabiliriz!

Rabat Kalesi

                Mardin’in sayılamayacak kadar çok tarihi kalıntısı ve yapısı arasında kendisine yer edinmiş olan Rabat Kalesi, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yapıdır. Geçmişten günümüze sağlam bir şekilde gelmiş olması da güçlü bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir. Bölgedeki Artuklu yönetimi sırasında eklemeler yapılıp genişletilen kale 15 burç ve 4 gözetleme kulesine sahiptir. İki kapısından birisi doğu tarafında, diğeri de batı tarafında bulunur.  Bu kaleye gerçekleştirdiğiniz ziyaret sırasında, şehrin geçmiş dönemlere ait izlerini keşfetme imkanı bulacaksınız.

Anzavur Kalesi

                Anzavur Kalesi, Mardin tarihine yakından tanıklık eden bir yapıdır. Nusaybin ilçesine yaklaşık 14 kilometrelik bir mesafede yer alan Anzavur Kalesi, 970 yılında bina edilmiştir. Bu kaleyi yaptıran kişi Abdullah Bin Hamdan’dır. On iki burcu ve dört gözlem kulesi bulunmaktadır.

Kiliseler

                Birçok medeniyetin ve uygarlığın izlerini taşıyan Mardin, tarihi boyuna farklı dinlerden insanlara ve bu insanların ibadethanelerine bünyesinde yer vermiştir. Melkun Nazaryan tarafından inşa edilen Mor Yusuf Kilisesi, Mardin sınırları içerisinde Hristiyanlığa ait dini yapıların başında gelir. Ermeni Meclis-i Mebusan üyesi Hovsep Kazasyan’ın ve Ermeni Katolik cemaatinin bu kilisenin inşasında katkıları büyüktür. Rutubete karşı dayanıklı olabilmesi için kilisenin yapımına başlandığında temeline tuz serpilmiştir. 1894 yılında inşası tamamlanan kilise 21 adet sütunu bünyesinde barındırır. Mor Evgin Manastırı ve Mor Dimet Manastırı Mardin’de inanç turizmi açısından Mor Yusuf Kilisesi gibi başı çekmektedir.

Kızıltepe Ulu Camii

                Mardin’in simgelerinden birisi olan Kızıltepe Ulu Camii, Türk sanat tarihinin en güzel yapıları arasında yer alır. Mardin merkezden 47 kilometre uzaklıkta yer alan Kızıltepe Ulu Camii’nin yapım tarihi net olarak bilinmese de Artuklu hakimiyeti sırasında inşa edildiği fark edilebilir.