KORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNUR?
 KORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNUR?

KORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNUR?

                                                               KORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNUR?

                2019 senesinde Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde ortaya çıkmasının ardından çok büyük bir hızla bütün ülkeye ve ardından da bütün dünyaya yayılan bu virüs ilk olarak görüldüğü günden itibaren pek çok insanın hayatını çok fena bir biçimde etkilemiştir. Bu fenalığın neler olduğu hakkında pek çok insandan pek çok farklı şey  duyabilirsiniz. Hastalığın etkisinden ötürü kimi insan işini kaybederken kimi insanlar da daha kötüsü hayatını kaybetti. Kimi insanların ise psikolojisi bu nedenden ötürü bozuldu. Kısacası anlayacağınız sadece fiziki sağlığı etkilemesinin yanı sıra aynı zamanda pek çok insanın manevi dünyasını da alt üst etti. İnsanlar da bu nedenden ötürü bu virüsten korunmanın yolları hakkında derin araştırmalar içerisine girdiler.

Korona Virüs Tanısı Nasıl Koyulur?

                Yeni Korona Virüs tanısının gerçekleştirilmesi adına gerekli olan bütün moleküler testler ülkemiz sınırları içerisinde mevcut durumdadır. Uygulanmakta olan tanı testleri yalnızca Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan Halk Sağlığı Laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte bu durumlar dahilinde insanlar üstlerinde gördükleri reaksiyonlardan ötürü bir test yapma ihtiyacı ve gereksinimi duymakta ve bu gereksinimden ötürü de testlerin kullanılmasına ihtiyaç duymaktadır.

Korunmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

                Bu noktada virüse yakalanmaktan korunmak adına önerilen en büyük önerilerin başında yurt dışı ülkelere seyahat gerçekleştirmemek gelmektedir. El temizliğine çok azami biçimde dikkat edilmelidir. Eller en az yirmi saniye süre ile sabun ve su ile yıkanmalıdır. Sabun ve su bulunmadığı durumlarda ise alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılması öneriler arasındadır. Eller yıkanmadan evvel kesinlikle ağız, burun, göz gibi organlarımız ile asla temas ettirilmemelidir. Hasta olan insanlar ile geçilecek olan temastan azami bir şekilde kaçınılması gerekmektedir. Özellikle hasta insanlar ya da çevreleri ile doğrudan bir biçimde temas edilmesinin ardından eller sık bir biçimde temizlenmelidir. Hastaların yoığun bir biçimde bulunmasından ötürü mümkün olduğu kadar sağlık merkezlerine gidilmemeli ve sağlık kuruluşlarına gidilmesinin gerekli olduğu durumlar dahilinde ise diğer hastalar ile temas en az düzeye indirilmelidir.