KAHRAMANMARAŞ’TA GEZİLECEK YERLER
 KAHRAMANMARAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

KAHRAMANMARAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

                                                               KAHRAMANMARAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

                Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Kahramanmaraş, görülmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin kültür mirası ve sıcakkanlı insanlarıyla ziyaret etmeyi düşünen misafirlerine göz kırpmaktadır. Anadolu’nun Birinci Dünya Savaşı sonrası işgalinde Fransızlar ile bölgede mücadele eden Maraş halkı, bağımsızlığını kaderi gibi görmüş ve düşmanı bağrından söküp attıktan sonra Kahramanmaraş adını almıştır. Bu tarih kokan, mücadele kokan şehrimizde gezintiye ne dersiniz?

Elbistan Ulu Camii

                Geçmişten günümüze kadar sağlam gelmeyi başarabilmiş olan Elbistan Ulu Camii bölgenin tarihine tanıklık eden ibadethane yapılarından bir tanesidir. Kitabesi maalesef ki günümüze kadar ulaşmadığı için Elbistan Ulu Camii hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber elde edebildiğimiz bilgilere dayanarak XVI. yüzyılda Osmanlılar döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Camiinin iç duvarlarındaki süslemelerde kalem işçiliği göze çarpan bir ayrıntıdır. Kahramanmaraş gezisinde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kahramanmaraş Taş Medrese

                Kahramanmaraş’taki Ulu Camii’ye oldukça yakın olan Taş Medrese, dikdörtgen planlı bir mimariye sahiptir. Merkezi bir konumda olması hasebiyle şehre gelen ziyaretçilerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Yapım tarihi hakkında pek fazla bilgiye ulaşamasakta XIV. Yüzyılın başında Alaüddevle’nin kızı adına yapıldığı düşünülmektedir. İnşa aşamasında kesme ve moloz taş kullanılmıştır.

Hurman Kalesi

                Görkemli bir yapıya sahip olan Hurman Kalesi, Afşin ilçesine bağlı Marabız Köyü sınırları içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Sarp bir kayalık üzerine inşa edilen Hurman Kalesinin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgi yoktur. Fakat mimarisi incelendiğinde Bizans dönemine ait olan bir kale olduğu düşünülmektedir. Surlardan oluşan bu tarihi yapı günümüze harap bir şekilde geldiyse de görülmeye değer bir eserdir.

Kahramanmaraş Kalesi

                Kent merkezindeki yığma tepenin üzerinde yer alan Kahramanmaraş Kalesi geçmişten günümüze pek çok onarım işlemine tabii tutulmuştur. Yine inşa tarihi konusunda net bir fikir elde edemediğimiz bu Kahramanmaraş Kalesi’nin milattan önce birinci yüzyıl ya da milattan sonra ikinci yüzyıl aralığında yapılmış olması muhtemeldir. Kahramanmaraş Kalesi’nden seyre daldığınızda Ulu Camii ve Kıbrıs Meydanı gibi güzel manzaralarla karşılaşacaksınız.