ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER
 ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER

ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER

                                                                               ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER

                Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi dahilinde yer almakta olan bu şehrimiz aynı zamanda Orta Fırat kısmında yer almaktadır. şehrin kuzey tarafında Malatya, batı kısmında Kahramanmaraş, doğusunda Diyarbakır ile komşu olan bu şehrimizin bilinen diğer komşuları ise güney kısmında yer almakta olan Gaziantep ve Şanlıurfa’dır. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında köprü vazifesi görmesinden ötürü ulaşım olarak da oldukça fazla öneme sahip olan bir konum dahilinde yer almaktadır. dolayısıyla da şehir içerisinde hem doğal güzellikler, hem tarihi zenginlik unsurları hem de gezip mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken noktalar fazlasıyla bulunmaktadır.

Nemrut Dağı Milli Parkı

                İnsanların Adıyaman denildiğinde aklına ilk olarak gelmekte olan bu bölge her zaman için Adıyaman şehrine uğrayan insanların görmeden gitmeyeceği bir nokta olan bu dağ Kahta ilçesinde konumlanmaktadır. Nemrut Dağı, Geç Helenistik Dönem dahilinde yer almakta olan Komagene Krallığı’na ait olan harabelere, heykellere ve yazıtlara sahiptir. Aynı zamanda Türkiye’mizin en popüler tarihi varlıklarından birisi olmasının yanı sıra her sene yerli ya da yabancı fark etmeksizin pek çok turist tarafından da ziyaret edilmektedir. Çok harika bir gizem atmosferine sahip olan bu dağ ile alakalı olarak çok eski dönemlerden itibaren görülen pek çok efsane anlatılmaktadır.

Keleş Konağı

                Tarihi Adıyaman evlerinin gerçek anlamda harika bir örneğini teşkil edebilecek olan bir yapı olarak Keleş Konağı, Adıyaman şehrinin tam olarak merkezinde Ulucami yakınlarında yer almaktadır. bununla birlikte şehir belediyesi tarafından 2012 senesinde restore edilmesinin ardından turizme kazandırılmış olan bu konak içerisinde Adıyaman ve Güneydoğu yöresini yansıtmakta olan pek çok değerli objeyi de bulundurmaktadır. Bu durumun yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa ve Mersin şehirlerinden getirilmekte olan el işçiliği mobilyalar ve el dokuması halıları ile birlikte yine konak içerisinde yer alan yöresel ürünlerin bir kısmı oluşturmaktadır. Bu nokta dahilinde seminerler, toplantılar, söyleşiler ve dinlenme noktası olarak hizmet sağlamakta olan bu konak Adıyaman şehrinde gezilecek yerler rotasının içerisine muhakkak bir biçimde dahil edilmelidir.